Okul Dilekçe Örneği

0

Okul Dilekçe Örneği

Günümüzde birçok nedenden ötürü okullara dilekçeler verilebilmektedir. Bunlar nakil alma, maddi imkansızlıklardan ötürü okul aile birliğine, öğrenci belgesi düzenlenmesine, herhangi bir şikayet üzerine, diploma alabilmek gibi birçok sebepten ötürü dilekçe başvurularında bulunulabilmektedir. Bu konularda okulun ne olduğunun da önemi olmaktadır. Üniversiteye yazılacak olan dilekçe nedeni ile ilkokula yazılacak olan dilekçe nedeni genel olarak aynı olmamaktadır.

Okul Dilekçesi Nedir? Neden Yazılır?

Okul dilekçesi, okullara herhangi bir sebepten ötürü yazılan bilgilendirme, şikâyet ya da istek içeren dilekçelerdir. Okula dilekçe yazmak için dilekçenin nasıl yazıldığını bilmek yeterlidir.

Okul Dilekçesi Ne İçin Yazılır?

                Gerek öğrenciler ve gerekse de öğrencilerin velileri; okul müdürlüğüne herhangi bir konuda şikâyette ya da herhangi bir konu için talepte bulunacağı zaman bunu dilekçe ile yapması daha sağlıklıdır. Bunun sebebi ise; dilekçeyi alan Okul müdüriyetinin, Anayasa gereğince dilekçeyi işleme alıp, bu dilekçe ile ilgili gereğini yaparak ya da neden yapılamadığına dair başvurucu kişiye bilgi vermesi gerekecektir. Bunun için de yasal süre kanunlarda belirtilmiştir.

                Okul Dilekçesi Nasıl Yazılır?

                Öncelikle öğrencinin okuduğu yani kaydının bulunduğu okulun adı başlık şeklinde en üste yazılır. Ardından öğrencinin okul bilgileri yani hangi sınıfta okuduğu ve öğrenci numarası bilgileri yazılır. Bunların ardından öğrencinin T.C. kimlik numarası ve adı soyadı yazılarak şikâyet, talep ya da bilgilendirme olabilecek konu ne ise ona göre dilekçede belirtilmelidir. Dilekçenin sonunda resmi bir kuruma yazıldığı için arz edilir ve sağ alta tarih, öğrenci velisinin adı soyadı ve imzası eklenir. Sol alta ise velinin ikametgâh adresi, cep telefonu numarası ve varsa ev telefonu numarası ile birlikte yine varsa e-posta adresi de eklenerek dilekçe tamamlanır.

                Okul Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Dilekçeler hangi okula yazılıyor ise o okula gönderilmeli ya da teslim edilmelidir. Dilekçeler okul içerisindeki belge evrak bölümleri ya da yönetim departmanlarında kaydı yapılır ve daha sonra da işleme koyulur. Okula dilekçe yazılarak işleme koyulması sağlanır. Bu sayede okul yönetimi ilgili dilekçe için gereğini yapacaktır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir