İşsizlik Maaşı Ptt Matikten Çekilir Mi?

0

İşsizlik Maaşı Ptt Matikten Çekilir Mi?

Çalıştığı işyerinden kendi rızası dışında çıkarılan herkes işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Kendi rızası ile çıkan bir kişi ise işsizlik maaşı alamaz. Ayrıca aranan şartlar arasında 120 gün boyunca prim ödenmesi şartı bulunur. Son 3 yıl içerisinde de 600 gün boyunca işsizlik priminin ödenmesi olması gerekir. Bu şartları taşıyan kişiler en çok 10 ay boyunca maaş alabilirler. Alacakları maaş tutarı da ödenen prim ile alakalıdır. Eğer prim tutarı yüksekten ödeniyor ise alınacak olan maaş tutarı da yükselecek ancak asgari ücret tutarını geçemeyecektir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik maaşı alabilmeniz için İşkur’a başvuru yapmanız gerekiyor. İşkur şubelerine giderek başvuru yapabileceğiniz gibi isterseniz de e devlet üzerinden de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt işleminden sonra ilk ay içerisinde maaş almaya hak kazanırsınız. Onaylama işlemini de e devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ne kadar maaş alacağınızı, hangi tarihte biteceği de e devlet üzerinden kontrol edilebiliyor.

İşsizlik Maaşı PTTmatikten Çekilir Mi?

İşsizlik maaşı onaylandıktan sonra ilgili ptt şubelerinden alabiliyorsunuz. Kimliğiniz ile başvuru yaptığınızda ayın belirli bir tarihinde maaşınızı çekebilirsiniz. Eğer ptt matik kullanmak isteniyor ise bunun için de ptt kartınızın olması gerekir. Bunun için de Ptt başvuru yapmanız gerekiyor. Kısa sürede kartınızı alarak ptt matikleri kullanım sağlayabilirsiniz. Nerede olursanız olun ptt matikleri kullanarak yatan işsizlik maaşınızı çekebilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir