Zam Nasıl İstenir?

0
Zam Nasıl İstenir?

Zam Nasıl İstenir?

Zam Nasıl İstenir?

İşinizde oldukça başarılısınız ve artık aldığınız maaştan daha yüksek bir meblağ hak ettiğinizi düşünüyorsanız. O halde bu durum karşısında yapmanız gereken patronunuzdan ya da müdürünüzden zam istemektir. Peki, talebinizin olumsuz bir şekilde sonuçlanmaması için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? ya da zam nasıl istenir? bu konuda yeterli tecrübeniz var mı? Maaş pazarlığı nasıl yapılır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi zam isteme konusunda neler yapılabilir, gelin daha yakından göz atalım.

Zam isterken nelere dikkat edilmelidir?

Zam istemeden önce birtakım verilere sahip olmak ve buna göre patronun karşısına çıkmak önemlidir. Bunlardan biri sektörün durumudur. Zam istemeden önce sektörün durumun ne olduğunu öğrenilmesi gerekir. Ayrıca şirketin hangi durumda olduğunun bilinmesi ve bunun ardından zam talebi ile patronun karşısına çıkılması tavsiye edilir. Peki, mevcut durumların iyi olduğu düşünüldüğünde ve zam isteme aşamasına gelindiğinde neler yapılmalıdır? bunlara bakalım.

  •           Öncelikle söze daha fazla paraya ihtiyacım var ile başlanmamalıdır.
  •           Zammı neden hak ettiğiniz ve yaptığınız işler konusunda bir giriş yapmak daha etkili olacaktır.
  •           Şirkete kazandırdığınız artıların neler olduğunu belirtmeniz önemlidir.
  •           Müşterilerin sizden memnuniyeti açıklamanız olumlu sonuçlar doğuracaktır.
  •           Şirket hakkında gelecek planlarınızı açıklamak ve şirketi nereye taşıyabileceğinizi patronunuza aktarmak önemli etkiler bırakmanızı sağlayacaktır.
  •           Gönüllü olarak mesai fazlası çalıştığınız iş saatlerini belirtmeniz zam almanız açısından yardımcı olacaktır.

Zam istemek genelde zor ve stresli bir görüşme gibi gözükebilir. Ancak kendinizi tam olarak ifade ettiğiniz sürece istenen sonuca ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir