Zabıt katipliği mülakat soruları

0

Zabıt katipliği mülakat soruları

Zabıt katipliği mülakatı

Öncelikle sizlere zabıt katipliği mülakat sınavının puan dağılımını belirtelim.

  1. İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan)
  2. Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan)
  3. Genel kültür (20 puan)
  4. Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan)

Bu mülakatta aslında en önemli kısım üslup ve duruştur. Bay veya bayan hiç fark etmez o gün mutlaka resmi bir şekilde giyinmeli, temizliğinize önem vermelisiniz. Bunun yanı sıra bayan adaylar için makyaj çok abartılmamalı, saçlar da aynı şekilde gereğinden fazla yapılmamalıdır.

Zabıt katipliği için mülakat sorularına gelecek olursak;

Zabıt katipliği mülakat soruları ve cevapları

Size ilk yönlendirilecek olan soru budur, kısaca karşı tarafı sıkmadan yaşınız, doğum yeriniz, medeni haliniz, eğitim bilgilerinizden bahsedin. Evliyseniz çocuk sahibi olup olmadığınız, bekarsanız nerede yaşadığınız gibi bilgileri de ekleyebilirsiniz. Bu esnada sizin duruşunuzu, üslubunuzu ölçerler.

Bunların yanı sıra, var ise daha önceki iş tecrübelerinizden bahsedebilirsiniz. Bu noktada hem sizin heyecanınız geçer hem de onlara soru sorabileceği bir alan yaratmış olursunuz. Bu alanda sizin bildiğiniz bir alan olur. Neden işten ayrıldığınızı ya da neden zabıt katipliği yapmak istediğinizi soracaklardır.

Bu aşamada da aslında, neden sizi işe almalıyız kısmını anlamaya çalışırlar.

Genel olarak heyecanlı olsanız da genel kültürden milyonlarca gelebilecek seçenek vardır, heyecandan bildiğinizi unutabilir, bilgileri karıştırabilirsiniz. Bu aşamada saçma cevaplar vermek yerine bilmiyorum demeyi tercih etmelisiniz. Eğer soru hakkında bir fikriniz var ancak cevabı bilmiyor iseniz bu fikri paylaşarak en azından konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu ancak detayları hatırlayamadığınızı da belirtebilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir