Yüksek Lisans Mülakatlarında Sorulan Sorular

0

Yüksek Lisans Mülakatlarında Sorulan Sorular

Mülakat denince akla her zaman olduğu gibi sorular gelmektedir. Her mülakat kendisine özgü sorulara sahiptir. Akademik camianın soruları da kendi içerisinde diğer mülakatlardan ayrılan sorular bulundurmaktadır. Yüksek lisans mülakatlarında sorulan sorular çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Şimdi bunlara daha yakından göz atalım.

Yüksek Lisans Mülakatlarında Sorulan Soruları

Yüksek Lisans Mülakatlarında Sorulan Soruları

Yüksek lisans mülakatlarında sorulan sorular nelerdir?

Yüksek lisans mülakatlarında adaylara sorulan sorular öncelikle mülakatta bulunan jürilere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bir mülakatta adayın daha çok becerileri konusunda sorular yöneltilirken başka bir mülakatta ise daha çok adayı tanımaya yönelik sorular sorulabilir. Yüksek lisans sınavlarında sorulabilecek sorular genel olarak aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  •           Neden bizim üniversite?
  •           Neden bu bölüme başvuruda bulundun?
  •           Bölümde ki gelecek hedeflerin nelerdir?
  •           Bölüme hangi alanda katkıda bulunmayı düşünüyorsun?
  •           Başvurunu neden kabul edelim?

Bu sorular adayın kendisini tanıtmasına yönelik sorular olmaktadır. Bunların yanı sıra adayın lisans okurken edindiği bilgi ve becerilere yönelik sorular da yine mülakata dahil edilebilecek sorular arasında yer almaktadır. Tabi bu sorunların mülakata dahil edilmesi tamamen mülakatta yer alan jüri ile ilgilidir. Jüride bulunan öğretim elemanı isteğine bağlı olarak adaylara farklı sorular da yöneltebilmektedir. Bu nedenle başvuruda bulunan adayın her açıdan mülakata hazırlanması ve gelmesi muhtemel sorular üzerinde pratik yapması tavsiye edilir.

Yüksek lisans mülakatlarında sorulan sorulara adayın kendinden emin ve kararlı cevaplar vermesi dikkat çekici bir izlenim oluşturur.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir