Yüksek Lisans Mülakat Deneyimleri

0
Yüksek Lisans Mülakat Deneyimleri

Yüksek Lisans Mülakat Deneyimleri

 

Yüksek lisans başvuruları üniversiteden üniversiteye farklılıklar gösterebilmektedir. Genel olarak bir yüksek lisans başvurusu için öncelikle adaylar ALES sınavına girmekte ve bu sınavdan aldıkları puan ile ilgili bölümlere başvuru yapmaktadır. Yapılan sıralamada belirlenen kontenjan içerisinde kalan adaylar, başvuru yaptıkları bölümde yüksek lisans yapmaya hak kazanmaktadır. Bazı üniversiteler ALES sınavından alınan puanın yanı sıra adayları mülakata almakta ve yüksek lisans mülakat deneyimleri konusunda yeterliliklerini ölçmektedir. Yapılan mülakat sonucunda kişi diğer adaylara göre az ALES puanına sahip olsa dahi yüksek lisansa kabul edilebilmektedir.

Mülakat sırasında her üniversiteye ya da bölüme göre farklı sorular sorulabilmektedir. Ancak öncelikle adayların başvuru yaptıkları bölümü neden tercih ettiklerini mülakat sırasında belirtmeleri gerekmektedir. Bunun yanında aday neden yüksek lisans yapmak istediğini açık ve net bir şekilde anlatmalıdır.

Diğer yandan jüride bulunan yetkililer tarafında yöneltilen sorulara yerinde cevap verilmesi önemlidir. Bu sorulardan bazıları;

–          Neden bu üniversite?

–          Başvuru yapılan alana nasıl bir katkı sağlanacağı?

–          Sizi neden kabul edelim?

–          Bu alana ne tür katkılar sağlamayı düşünüyorsunuz?

şeklinde olmaktadır. Bu sorulara etkili cevaplar verilmesi mülakat sürecinin istenen bir şekilde tamamlanması konusunda önemli bir konumda yer almaktadır.

Eğer siz de yüksek lisans başvurusu için mülakat sınavına girme zorunluluğu taşıyorsanız, öncelikle yukarıda bulunan sorunların cevaplarını aklınızda cevaplandırmanızı tavsiye ederiz.

Yüksek Lisans Mülakat Deneyimleri 

1- “Temmuz ayında 2 mülakatım oldu..birincisi marmara üni. sosyal bilm. ens. işletmenin sayısal yöntemler bölümü..öbürü de yine marmarada ekonometride yöneylem araştırmaları..birer gün arayla girdim mülakatlara..ilki sayısal yöntemlerdi..ilk mülakatım olduğu için ziyadesiyle heyecanlıydım..internetten araştırdım nasıl giyinmeliyim, sorulara nasıl cevap vermeliyim vs..kesinlikle spor giyinmeyin!  Odaya girdiğimde 6 hoca vardı..gayet de rahatlardı,gülümsüyorlardı sürekli..o da çok etkiliyo insanı..pek duyulmamış bi bölüm olduğundan önce nereden bulduğumu sordular..internetten araştırdım, kendim buldum dedim ilk artımı kaptım ardından klasik soru neden bizim bölüm? neden matematikte değil de (mat. mezunuyum) burası? açıklamamı yaptım uygulama alanlarında çalışmak istiyorum gibi gibi..nereli olduğumu, nerede kalacağımı sordular..yurtları araştırdığımı bi kaç yer bulduğumu söyledim-yine bi artı puan tezimi sordular hangi konu üzerineydi, kiminle çalıştın..yüksek lisansta verdikleri derslere bakıp bakmadığımı sordular ki yalayıp yutmuştum derslerin isimlerini  en çok hangisinin ilgimi çektiğini sordular,söyledim çat diye geldi bi artı daha..çok rahattım,sürekli gülümsedim sorulara hemen cevap verdim..derslerle alakalı bi şey sormadılar..diğerine başvurduğumu kağıttan görüp sordular kazanırsan ikisini de hangisine kayıt olacaksın diye..tabii ki buraya ilk tercihim burası dedim artıııı 15 dk sürdü sanırım..öyle geçti gitti..yöneylem araştırmaları biraz kötüydü..ikinci olarak girdim yuvarlak bi masada hocalarla dip dibe..hepsi de somurtuyodu,önceki hocalar gibi değilleri..oradan bi garip hissetmeye başladım zaten kendimi..onlar ama bir sürü matematikten soru sordular..gördüğüm derslerle alakalı..ama o kadar heyecanlandım ki hiçbirine cevap veremedim eheha  ee dediler bi şeyler söyle de alalım seni bak sorulara cevap veremedin dediler..gönül isterdi ki 3 sene önce gördüğüm şeyi nasıl hatırlayayım demek ama diyemedim tabii ki,gülümsemeyle yetindim..sanırım 5 dk sürdü bu gel zaman git zaman sonuçlar belli oldu..ikisini de kazanmışım tabii ki sayısal yöntemlere kaydımı yaptırdım..özet geç diyenler için geliyor: klasik giyinin, rahat olun, sürekli gülümseyin, sordukları soruyu bilmiyorsanız açıkça bilmiyorum deyin..

2-Arkadaşlar ben Kocaeli Üniversitesinde ve İTÜ’de yükseğe başvurmuştum.İTÜ’de sordukları sorular genellikle bitirme tezi ve transkripte görünen dersler ilgiliydi.Hangi dersleri aldığımı incelemişlerdi ve geçtiğim derslerdeki geçme notlarıma bakmışlardı.Düşük notlarla geçtiğim dersler üzerinde durdular.Sonra 1-2 basit teknik soru (ciddi anlamda kolaydı ve neden yüksek lisans yapmak istediğimi sordular.Hangi konularda çalışmak istediğimi hangi alanlarda çalışmak istediğimi sordular?Yalnız İTÜ elektronikteki mülakat başkanı biraz garip bir adamdı < Şunu özellikle belirtti yüksek lisans yaparken çalışamazsın.Çalışırsan olmaz gibi bir telkinde bulunmuştu..Sonuç olarak 1. yedeklerde kalmıştım Sonraki hafta ise Kocaeli Üniversitesinde mülakatlarda ise yine benzer şeylerdi fakat zaten mezun olduğum Üniversite olduğu için çok daha rahattım.Hocalardan bir tanesini tanıyordum(mezun olduğum değil farklı bölümde mülakata girmiştim) ve bu iş baya bir kolaylaştırdı.Burayı kazandım ve yükseğe başladım..

NOT: Arkadaşlar sizlerde yüksek lisans mülakatında yaşadıklaırnızı bizlerdle paylaşarak. yüksek lisans mülakatına girecek olan diğer adaylara yardımcı olabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir