YSK Zabıt Katibi Ne İş Yapar?

0

Zabıt Katibi Ne İş Yapar?

Zabıt katibleri adliye ve cezaevlerinde yazıcı olarak çalışan kişilerdir. Bildiren bilgileri yazıya dökerler. Bu nedenle Zabıt Katipleri iş alımlarında en çok dikkat edilen hususlar arasında hızlı kalvye kullanma özelliği aranmaktadır. Adliye ve cezaevlerinde  Hakim ve Cumhuriyet savcıları tarafından söylenenleri yazıya döktükleri için ayrıca özenli, hatasız yazmaları gerekmektedir.

Zabıt Katipleri Nerelerde Çalışabilir?

Zabıt katipleri günümüzde Adliye ve cezaevlerinin yanısıra Savcılıklarda, mahkemelerde ve icra müdürlüklerinde de çalışabilmektedirler.

Zabıt Katipliği İş Alımı 2018

Yapılan açıklamaya göre 7-16 Mart 2018 tarihleri arasında Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı 549 adet zabıt katibi alımı yapacak. Resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre müracatlar www.ysk.gov.tr sitesi üzerinden yapılacak. Başvuru sırasında 2016 yılında alınan KPSS puanı dikkate alınacak.

Zabıt Katibi Başvurusu için Gerekli Şartlar:

Geçtiğimiz günlerde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 549 adet zabıt katibi alacağını duyurdu. Zabıt katibi olarak alacağı memur alımı için lise, önlisans ve lisans mezunu olma şartları var. Bunların haricinde zabıt katibliği için işe başvurmanız için KPSS’den minimum 70 puan almış olmanız gerekiyor. Bu şartlara uyan ve başvuru yapan adaylar arasında sonradan sözlü bir mülakat yapılacak ve işe alınacak 549 adet zabıt katibi bu şekilde belirlenecek.

Ayrıca Zabıt Katipliği için istenen diğer şartlar şu şekildedir:

  • Genel Şartlar – 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları haiz olmak,
  • İlk defa Devlet memurluğuna atanacaklar için, yapılacak sınavın son başvuru tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartını taşımak,
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
  • 2016 Yılı Kamu Personel Seçme Sınavında; Lisans mezunları için KPSSP3, ön lisans mezunları için KPSSP93, orta öğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden en az 70 puan almış olmak,

Özel Şartlar:

* Mühendis kadrosuna atanabilmek için; Bilgisayar, Bilgisayar Bilimi, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisay ar ve Enformatik Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Sistem Mühendisliği lisans programlarından birinden mezun olmak.

* İstatistikçi kadrosuna atanabilmek için; Matematik ve İ statistik, İstatistik veya İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri lisans programlarından birinden mezun olmak.

 

YSK MEMUR ALIMI KILAVUZU

Katip Maaşlarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir