Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası

0

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası

İthalatla ve ihracatla ilgili işlemleri daha kolay yapabilmek adına uluslararası geçerliliğe sahip olan bir sertifikadır.  Gümrük işlemleri kısa zaman içerisinde bu sertifika ile hız kazanarak tamamlanabilmektedir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Nasıl Alınır?

Öncelikle alınabilmesi için gerekli koşullara bakalım. Güvenlik şartları en başta gelmektedir. Gümrük mevzuatını ilgilendiren suç var ise kayıtlarda ortaya çıkıyor ise alınamaz. Tüm malların ve ya ürünlerin özellikleriyle ve taşınmasıyla ilgili kayıtlar sistemli olarak tutuluyor olmalıdır. Yetkisi bulunmayan kişilerin erişemeyeceği bilgisayar sistemleri var olmalıdır. Ürünlerin kontrolü için ortamın mevcut olması gerekmektedir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasını Kimler Alabilir?

Serbest Bölgeler dâhil Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik, en az üç yıldır faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları yetkilendirilmiş yükümlü olabilir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasının Yararları Nelerdir

Hızlı işleme yapılabilmesine olanak tanıyan sertifika ürün denetimini de kolaylaştırmaktadır. Sınır kapılarında öncelikle geçiş hakkı tanınmasını sağlayan bu sertifika çok üstün bir özellik olarak tanımlanabilmektedir. Zorunlu beyan yapılacağı zaman özet beyanla ilgili öncelik tanınırken gümrük kontrolleri de azaltılmış biçimde yapılarak kolaylık sağlanmaktadır. İstek yapılması durumunda götürü teminat yolu ile onaylanmış ihracat yetkisinin de alınmasına olanak sağlayan yetkilendirilmiş yükümlü sertifika ile fatura beyanının düzenlenmesi ile ilgili izne sahip olmayı sağlamaktadır. Ayrıca yerinde gümrükleme izni de gönderici izni ve alıcı izni ile mümkün kılınmaktadır.

Beyan kontrolünde yeşil hat uygulaması ve gerekli olması durumunda belge kontrolü ve muayene kontrolüne öncelik tanınmaktadır. Tüm amaç kolaylık ve hızlılık sağlamaktır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir