Yeni Mezunların İş Bulmasını Kolaylaştıracak 5 İpucu!

0

Yeni mezunların iş bulmasını kolaylaştıracak 5 ipucu

Çok severek gittiğiniz belki çok zorlanarak bitirdiğiniz ancak bir şekilde eğitim hayatınızın son sekmesi olan üniversite bitti. Şimdi sizden beklenen bir işe girip çalışmanız. Öğrencilerin birçoğu henüz okul bitmeden evvel bunun stresini giriyor bu noktada aileler de oldukça etkili tabi ki. İşin kötüsü ise hemen hemen her iş ilanında iş tecrübesi aramaları. Bu yüzden yeni mezunken sudan çıkmış balık gibi olan öğrenciler bir de tecrübesiz halleriyle iş bulmaya çalışıyorlar. Ancak biz sizler için işinizi kolaylaştıracak ufak ipuçları hazırladık. İşte yeni mezunların iş bulmalarını kolaylaştıracak 5 ipucu!

keplerkanunuÖğrencilik yıllarınızı iyi değerlendirin

Dersleriniz çok iyi olmayabilir ancak iş bulurken kimse size ortalamanızı ya da bir dersi kaç kez aldığınızı sormayacak o yüzden üniversitede vaktinizde varken sosyal olmaya çalışın. Grup aktivitelerinde bulunun, okul gruplarına üye olup oralarda faal olun. Emin olun işveren bunlara daha çok dikkat edecektir.

avantaj

Günümüzün avantajlarından yararlanın

Teknoloji bir velinimet. İş bulma sitelerinin altından girin üstünden çıkın. Çalışmak istediğiniz alandan belirli başarılar elde etmiş insanları ve hayatlarını araştırın. Kariyer hedeflerinizi koyun ve bununla ilgili 2 3 cümlelik yazılar hazırlayın.

beklenti

Bazende bir şey beklemeden çalışın

Özellikle üniversite yıllarında bolca yapabileceğiniz gönüllü çalışma durumunu yeni mezunken de değerlendirebilirsiniz. Örneğin satış alanında çalışmak istiyorsunuz ajanslara gidip kısa süreli ve gönüllü olarak satış işlerinde çalışabilir bu konuda tecrübe edinebilirsiniz.

staj

Stajı önemsemediniz belki ama…

Staj sandığınızdan çok daha önemli sadece yapmış olmak için yapmayın eğer kendinizi sevdirirseniz belki mezun olduğunuzda oranın kapısı size açık olur. Yada staj yaptığınız firma daha yeni mezunken bile size referans olabilir.

cv-robotu

Ve en önemlisi CV’niz

CV niz üzerinde mutlaka vakit harcayın. Onu nasıl diğerlerinden farklı kılabileceğinizi düşünün. Ön yazı da bir o kadar  önemli daha yukarı da belirttiğimiz gibi kariyer hedeflerinizi kısa cümleler halinde hazırladıktan sonra ön yazı yerine de kullanabilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir