Yeni Mezunlar Nasıl CV Hazırlamalı

2

yeni mezunlar nasıl cv hazırlamalı

Son yıllarda bir işe başvurmanın ilk şartı CV hazırlamaktır. Ancak iş hayatına yeni atılacak kişilerin deneyimli kişilere göre daha farklı bir CV hazırlamaları gerekmektedir.

Yeni mezunlar daha önce iş hayatı deneyimi olmadığından, CV hazırlarken neleri ön plana çıkartıp, nelerden bahsetmemeleri gerektiğini, ne uzunlukta bir CV hazırlayacaklarını bilemezler. Aslında özgeçmiş hazırlamak hiçte abartıldığı gibi zor bir işlem değildir.

Öncelikle unutulmaması gereken ilk nokta özgeçmiş, hayat hikayenizi anlatacak bir yazı değildir. CVnin amacı işe alacak personelin dikkatini çekmek ve görüşmeye çağrılmanızı sağlamaktır. İşe alım personelinin dikkatini çekmek için ‘’ Ben bu pozisyon için aradığınız özelliklere sahibim ve yeterliyim.’’ Cümlesini düşündürtmeniz gerekiyor.Bunun içinde şirkete katabileceğiniz değeri göstermek için de, potansiyel işverenin ne aradığını da bilmeniz gerekiyor.

 • İlk iş olarak ilginizi çeken, çalışmak istediğiniz iş ilanlarına göz atın.
 • Genel olarak neler istenmiş bu özellikleri belirleyin.
 • Hatta yapabiliyorsanız bir İnsan Kaynakları Uzmanıyla görüşüp işe alım sürecinde işe alım personelinin nelere dikkat ettiğini öğrenin.
 • Sektörle ilgili yazıları okuyun ve gelişmeleri takip edin. Böylece nelerin önemli olduğunu görüp, buna göre CV’nizi yönlendirebilirsiniz.

 

Birçok mezun iş deneyimlerinin olmamasını yetersizlik olarak görüyor. Bu konuda endişe etmeyin. Üniversitede okuduğunuz süre içerisinde yaptığınız stajlarınız, gönüllü deneyimleriniz, okul klübü deneyimleriniz, sizin gibi yeni mezunlar arasında planda olmanızı, tercih edilmenizi sağlar. Sizin ne kadar girişimci ruhlu olduğunuzu kanıtlar.

Özgeçmiş hazırlarken şu başlıklara dikkat edin;

 • Olumlu kişisel özellikleriniz
 • Teknik ve bilgisayar bilgileriniz
 • İlgilendiğiniz uzmanlıkla ilgili aldığınız kurslar ya da katıldığınız seminerler
 • Eğitim bilgileriniz
 • Kısa dönem ya da staj deneyimleriniz
 • Diğer başarılarınız…
 • İş deneyimi ( yaz aylarında veya okul dönemide part çalıştığınız işler)

 

Dikkat edilmesi gereken son hususta CV’nizin dizaynı. Unutmayın içerik kadar dizaynda önemlidir. Dizayn için sizler için hazırladığım CV örneklerinden yararlanabilirsiniz.

Paylaş

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sibel Özer

Tarih öğretmeni için cv nasıl hazırlayabilirim yeni mezun oldum formasyon da aldım

Cihan

Ben staj yapmadım, biz de tez hazırlama usulü vardı. Hiç bir iş deneyimi yaşamadığı gibi staj deneyimi de olmayan birisi için nasıl CV oluşturulmalıdır? Hangi özellikler ve hangi bilgiler ön planda tutulmalıdır? Teşekkürler.