Yeminli Tercüman Nasıl Olunur

0

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

En önemli ve eski mesleklerin başında gelir tercümanlık. Hava kadar, su kadar ihtiyaç duyulan bu meslek yeri gelmiş çok önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamış, yeri gelmiş suçsuz bir insanı darağacından kurtarmış, yeri gelmiş savaşlara neden olmuşlardır. Tercümanlık mesleği kendi içerisinde işaret dili tercümanı, simultane tercüman, ardıl tercüman ve yeminli tercüman gibi alanlara ayrılmaktadır. Yeminli Tercüman Nasıl Olunur sorusunun en önemli cevabı kişinin tercümanlık yapmak istediği dili çok iyi bildiğine dair bir üniversite diploması, resmi evraka veya dil okulu serfikasına sahip olmasının gerektiğidir. Yeminli Tercüman Nasıl Olunur bir diğer cevabı da bu unvanı ülkemizde şu anda sadece noterler tarafından verildiği bilgisidir. Bunların haricinde;

  • Sabıka kaydınızın olmaması
  • Ülkemizde hizmet vermekte olan yeminli tercüme büroları çatısı altında çalışıyor olmak
  • Yeminli tercüman unvanı alacak olduğunuz noterliğin bulunduğu il sınırlarında oturduğunuzu gösteren ikametgâh belgesi

Yeminli Tercüman Görevleri

Yeminli tercümanlar çeviri yaparken metnin aslına sadık kalmak zorundadırlar. Çeviri yaptıkları metnin gizli kalması gerektiği durumlarda buna saygı duymalılar. Yeminli tercümanlar gerekli şartları sağladıkları durumlarda unvanı alacakları noter huzurunda bazen yazılı bazen de sözlü olmak üzere yemin etmek zorundadırlar. Yeminli Tercüman mesleği ücret açısından günümüz şartlarında insanları tatmin etmektedir.

Yeminli Tercüman Çalışma Saatleri

Yeminli Tercümanların çalışma saatleri bir büroda mı yoksa kendileri bireysel olarak mı çalışıyor sorusunun cevabına göre değişiklik gösterse de genel anlamda çok farklı mesai kavramlarına sahip olmasalar da özel çeviri dönemlerinde normal mesai saatlerinin dışında görevler yapabildiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Hali hazırda sorumluluk gerektiren bir iş olması ve insanların bunun bilincinde olarak bu mesleği seçmeleri gerekliliği nedeniyle nadiren değişken olan mesai saati kavramının tercümanları psikolojik açıdan çok etkilemeyeceğini düşünüyoruz.

Yeminli Tercüman Çalışma Alanları

Yeminli Tercüman mesleğine resmi kurumlarda ihtiyaç duyulabildiği gibi genellikle özel sektörlerde daha çok istihdam alanları bulunmaktadır. Yeminli Tercüman mesleğinde kişiler bireysel çalışmalar düzenleyebileceği gibi tercüme bürolarında da çalışmaları mümkündür. Yemin belgesine sahip olan tercümanların yapmış oldukları çeviriler noter tarafından onaylanmakta ve resmi belge niteliğinde kullanılabilmektedir.

Boş CV Şablonlarına ve Mesleklere Göre CV Örneklerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir