Yedek Subay Maaşı 2018

0

Yedek Subay Maaşı 2018

Görev yapılan yerlere göre yedek subayların maaşları değişiklik gösteriyor. Örneğin, batıda görev yapan askerler olağanüstü hallerde ve doğuda görev yapan askerlere oranla, daha az bir maaş alıyorlar. Havacı olarak görev alan yedek subaylar diğer askerlere göre aynı zamanda da ek bir tazminat alıyorlar. Yani kişinin nerede ve hangi birlik içerisinde görev yaptığına göre maaşlar değişikler gösteriyor. Yedek subaylara eğitim gördükleri süre içerisinde maaşlar verilmemektedir. Eğitim gördükleri süre zarfında yedek subaylara öğrenci maaşları veriliyor. Acemiliği bittikten sonra yedek subaylara, yedek subay maaşı verilmeye başlanıyor.

Yedek Subay Ne İş Yapar?

Yedek subaylar 3 aylık eğitimlerini düzenli bir şekilde tamamlayıp, ardından yemin ettikten sonra yedek subay rütbesini almaya hak kazanırlar.Nöbetçi yedek subaylar kışlada kalabilirler. Bu durumun dışında idari anlamda kendilerine bir takım görevler verilir ve onlar bu görevleri yerine getirirler. Genellikle de eğitim birliklerinde yer alırlar. Askerlere burada bir takım eğitimler verirler.

Yedek Subayın Görevleri Nelerdir?

Yedek subaylar omuzlarının üzerinde bulunan dikdörtgen bir çizgi ile kendilerini belli ediyorlar. Askerliklerinin son üç ayı içerisinde terfi alıyorlar ve sonra teğmen olabiliyorlar. Görevleri ise temel anlam itibari ile askerlerin yanlarında bulunarak devamlı olarak eğitimler vermektir. Askerlerin, askerlik eğitimi süreci içerisinde yanlış bir şekilde sergiledikleri tutum ve davranışları uyarmak ile yükümlüdürler. Askerlik görevlerini nasıl yapmaları gerektiğini gün içerisinde öğretene kadar çabalarlar. İdari bölümden sorumludurlar ve önemli görevleri vardır.

Yedek Subaylar Nerelerde Çalışabilir?

Türk Silahlı Kuvvetlerin yedek subay ihtiyaçları incelendiğinde, oldukça sınırlı olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Buna rağmen birçok genç askerliği daha çok, yedek subay olarak yapmayı tercih ediyorlar. Bunun doğrultusunda belirlenen yedek subaylar farklı yerlere atanıyorlar ve askerlerin bulunduğu alan içerisinde çalışıyorlar. Çalışma yerleri değişiklik gösteriyor. Kimi yedek subay doğuda çalışırken kimisi de batı da çalışabiliyor.

Yedek Subay Ne Kadar Maaş Alır?

Yedek subay maaşları çalıştıkları şartlara göre değişiklik gösteriyor. Diyelim ki normal şartlar altında batı illerinden birinde görev yapmayan ve bekar olan bir yedek subay genel olarak 4200 TL maaş almaktadır. Doğu bölgesinde görev alan bir yedek subay ise yaklaşık olarak 4980 TL maaş alıyor. Bu nedenle bölge açısından maaşlar arasında ciddi farklar bulunuyor.

Diger Mesleklere Dair Tum Maas Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Yedek Subay
Yedek Subay Haftada kaç Saat Çalışır? 40
Yedek Subay Ayda kaç Saat Çalışır? 130-140
Mesai var mı? Esnek Çalışma Saatleri
Aktif Maaş 4498 TL (temmuz 2017)
Prim 0 TL
Verilen Zam 475 TL (%9)
Vergi Dilimi 20% (temmuz 2017)
Toplam Ele Geçen 4973 TL (Ocak 2018)
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir