Yazılım Mühendisliği

0
Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Gelişen teknoloji mühendislerin her alanda etkin olmaya başlamasını sağlamıştır. Birçok üniversitenin önemli bölümleri arasında yer alan yazılım mühendisliği, hayatın akışını kolaylaştırmak ve etkin hizmet sunmaları için mühendisler yetiştirmektedir Mühendislik her alanda önemli bir meslektir. Yazılım mühendisliği de aynı şekilde günümüz teknolojisini istenen bir hale getirerek insanların hayatlarını kolaylaştırma konusunda önemli yollar kat etmekte ve kendi içerisinde gelişimlerini sürdürerek hizmetlerini sürdürmektedir.

Yazılım mühendisliğine iş yapar?

Bir yazılım mühendisi öncelikle bilgisayarla yakından alakalıdır. Bilgisayar sistemlerine uygun yazılımların hazırlanması ve yazılımların sistemlere entegre edilmesi yazılım mühendisleri tarafından gerçekleştirilir. Bunların yanı sıra müşteri taleplerine göre istenen bir yazılım hazırlanmasında etkilidirler.

Yazılım mühendisi istenen tasarım ve uygulamalara göre program yazar ve test eder. Yazılımın gerekli testlerden başarılı bir şekilde geçmesi adına yapılması gereken kontroller yazılım mühendisine aittir. Yazılan programın son haline ulaşmasının ardından ilgili yazılı kullanacak kişilerin eğitimi de mühendisler tarafından verilir.

Yazılım mühendisliği uzmanlığı özellikleri

Yazılım mühendisliği bölümünde okumak isteyenler;

 •           Tasarım yeteneğine sahip olmalıdır.
 •           Mantıklı düşünme yeteneği bulundurmalıdır.
 •           Fen ve matematik alanlarına ilgi duyması gerekir.
 •           Sahip olduğu bilgileri diğer kişilere aktarmada başarılı olmalıdır.
 •           Etkileme yeteneğine sahip olması tercih edilir.
 •           Başta dikkatli ve sabırlı olmalıdır.
 •           Takım çalışmasına yatkın olmalıdır.
 •           Karşılaştığı yeni fikirlere açık olması gerekir.
 •           Kişi sürekli kendini geliştirme çabasında olmalıdır.

Yazılım mühendisliği çalışma ortamı ve koşulları

Yazılım mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler, çalıştıkları ortamlarda genelde rahat bir konumda işleri sürdürür. Kendine ait bir bilgisayarı olmasının yanında çeşitli mobil cihazlar da işini takip etmesi için kendisine tahsis edilebilmektedir. Bunun yanında işinde kendine özel bir masası bulunur ve çalışmalarını sürdürmek için daha sakin ve sessiz ortamlar yaratma imkanına sahiptir.

Diğer yandan genelde mesai odaklı değil de daha çok iş bitirmeye dayalı olarak çalışırlar. İstenen yazılımın bitirilmesi için kendisi bir tarih belirler ve söz verilen tarihte yazılımı bitirmesi yeterlidir. Bunun dışında sistemli bir mesai saatlerine tabi tutulmamaktadır.

Mesleğin gelecek 10 yıl sonraki durumu

Mesleğin gelecek 10 yıl sonraki durumu

Mesleğin gelecek 10 yıldaki durumu

Geleceğin öne çıkan mesleklerinden biri olan yazılım mühendisliği, özellikle elektronik platformların gelişmesi ve internetin daha fazla önem kazanması ile tercih edilebilecek meslekler arasında yer almaktadır. Şu an yazılım mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerin oldukça kaliteli ve popüler şirketlerde iş sahibi olduğunu söylemek mümkündür. Kişinin yapması gereken sadece öğrenim gördüğü sürece kendisini geliştirmesi ve hedeflerini yüksek tutarak ilerlemesi kadar kolay olmaktadır.

Meslek bünyesinde akademik kariyer yapmakta mümkündür. 1 + 4 yıllık eğitim sürecinden sonra mezun olunmasının ardından yapılacak yüksek lisans ve ardından doktora akademik anlamda bu mesleğin öğretim aşamasına geçilmesine imkan tanır. Yüksek lisans için ALES ve YDS sınavlarından gerekli puanların alınması gerekir. Çünkü yapılacak başvurularda sıralama ALES puanı, YDS puanı ve diploma notu üzerinden oranlanarak hesaplanmakta ve sıralama yapılmaktadır.

Yazılım mühendisliği eğitimi için giriş koşulları

 •           Lise mezunu olmak
 •           LYS sınavlarında yeterli MF-4 puanı almak
 •           ÖSYM tercihleri yaparken “Yazılım Mühendisliği” lisans programlarından en birini tercih etmek

Yazılım mühendisliği eğitimi

Üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinde mevcut müfredata göre verilen eğitimdir. İlk yıllarda matematik ve fen bilimleri konusunda dersler görülür. Bunun yanında bölümün gerektirdiği disiplinler ilk yıldan itibaren verilmeye başlanır. Ayrıca öğrencinin kendisini geliştirmesi açısından teknik derslerin de ilk yıl verildiğini söylemek mümkündür.

Ayrıca bölümde 5 yıllık bir eğitim verilmektedir. Eğitimin ilk yılında İngilizce hazırlık süreci bulunur. Bunun ardından alınan dersler ise aşağıdaki gibidir.

1. Yıl; Fizik, İngilizce, Genel Kimya, Matematik, Programlamanın Temelleri, Ekip Dinamikleri ve İletişim, Nesneye Yönelik Yöntemler, Mühendislik Bilimleri, Ayrık Yapılar

2. Yıl; Veri Yapıları ve Algoritmalar, Matematik, Yazılım Mühendisliğine Giriş, Mühendislik Ekonomisi, Ayrık Yapılar, Doğrusal Cebir, Türk Dili, Bilgisayar Mimarisi, Yazılım Geliştirme, İnsan-Bilgisayar Etkileşimi

3. Yıl; Atatürk İlke ve İnkılapları, Olasılık ve Deneysel Hesap Yön, İşletim Sis.veBilg.Ağlar, Yazılım Kalite Güv. Ve Testi, Profesyonel Yazılım Müh.Uyg., Veri Tabanı ve Yönetimi, Uygarlık Tarihi, Yazılım Tasarımı ve Mim., Yazılım Gereksinimleri Analizi,

4. Yıl; Bütünleşik Proje, Yazılım Projesi Yönetimi, Alan ve Bölüm Seçmeli Dersler.

Yazılım mühendisliği okurken alınabilecek burslar

Öğrenciler yazılım mühendisliği bölümü okurken Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredi ve yurt olanaklarından yararlanabilmektedir. Ayrıca özel kurumlar tarafından sağlanan kredilerden de aynı şekilde yararlanmak mümkündür.

Yazılım mühendisliğine benzer diğer meslekler

 •           Bilgisayar Öğretim ve Teknolojileri Eğitimi (BÖTE)
 •           Bilgisayar programcılığı
 •           Yönetim Bilişim Sistemleri

Yazılım mühendisliği 2013 – 2014 taban puanları

ab

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir