Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

0

Yapılan yeni değişiklikle beraber en çok merak edilen konulardan bir tanesi: Yaşlılık maaşı ne kadar olacak? sorusu oldu. Yazımızda detaylı olarak: Yaşlılık maaşı nedir? Kimler alabilir? Yaşlılık maaşı almak için gerekli şartlar nelerdir? Ve Yaşlılık maaşı 2018’de ne kadar oldu? sorularını cevaplayacağız.

Yaşlılık maaşı nedir?

Yaşlılık maaşı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve çalışma hayatı sona ermiş olan 65 yaş üstündeki kişilere, belirli şartlar dahilinde bağlanan aylık maaştır.

Kimler Yaşlılık Maaşı alabilir?

  • 65 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
  • SSK, Bağkur veya Emekli sandığından yararlanmayan vatandaşlar.
  • Dul veya yetim aylığı almayan kişiler
  • Muhtaçlık sınırının altında geliri olan (2018 itibarıyla 423 lira)
  • SGK’ya prim ödemeyen kişiler yaşlılık maaşı alabilir.

Yaşlılık maaşı nereden alınır?

Yaşlılık maaşını ilk kez alacak kişilerin, ilk ödemelerini Ziraat Bankası şubeleri üzerinden yapmaları gerekmektedir. Daha sonraki ödemeleri ise istedikleri bir PTT şubelerinden yapabiliyor olacaklar.

2018 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

2017 yılında yaşlılık maaşı aylık olarak 251,48 TL idi. 2018 yılında yapılan zam ile beraber 1 aylık maaş tutarı 261.54 TL oldu. 1 aylık maaş tutarı ödeme Ocak-Haziran ayları arasında ödenecek. Bu 3 aylık dönemde, kişi toplam 784,64 TL ödeme almış olacak.

İkinci 3 aylık dönemde, 1 aylık 270.70TL  ödeme yapılacak. 3 aylık toplam maaş ise: 812,10TL olacak. ikinci 3 aylık dönem Temmuz-Aralık aylarını kapsamaktadır.

Diger Bilgilere Buradan Ulasabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir