Yargıtay’da Hizmetli Ne İş Yapar

0

Yargıtay’da Hizmetli Ne İş Yapar?

Yargıtay ya da devlet kadrolarında çalışmak üzere KPSS sınavı sonrası Hizmetli adı altında kişi sıfatını alır ve getir götür işlerine bakmaya başlar. Kurumda bulunan amire bağlıdır ve kurumun gerek duyduğu ihtiyaçlar bünyesinde görevler verilir. Hizmetlilere temizlik işleri hariç her türlü getir götür işleri yaptırılabilir. Sadece bilinmesi gereken hizmetli kadrosunun temizlik işlerinden muaf olduğudur. Hizmetli atamasından geçenler vasıfsız eleman sıfatındadır. Eğer ileri ki dönemlerde kişiden yüksek oranda performans alınmaya başlanırsa kurum tarafından masa başı işine kadar aktarılma şansı vardır.

Yargıtay’da Hizmetli Ne İş Yapar ?

Bir kurum bünyesinde olan hizmetli her şeyden önce vasıfsız bir eleman olduğundan bağlı bulunduğu amirinin verdiği getir götür işlerine, yazı, dosya vs. evrak taşıma işlerine kadar bakar. Mesul olduğu işlerin içerisinde sadece temizlik yoktur. Hiç bir kurumda hizmetliye temizlik yaptırılamaz.

Yargıtay’da Hizmetlinin Görevleri

Hizmetlinin görevleri arasında bağlı bulunduğu birimin ve amirinin verdiği her türlü taşıma, aktarma, bölümler arası evrak iletme koordinasyonu sözkonusudur. Kişinin verimli çalışıp çalışmama durumu amirinin gözetimi altındadır. Nitelik gerektirmeyen işler yaptırılır.

Yargıtay’da Hizmetli Kaç Saat Çalışır?

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi olarak 45 saat onaylanmıştır. Bu da haftada 6 gün çalışan için günlük 7,5 saat 5 gün çalışan için günlük 9 saat olarak eşdeğerdir. Bu süreler dışına çıkılması iş kanununa göre uygun değildir.


Hizmetli Nerelerde Çalışır?

Bir hizmetli kamu kuruluşlarında, hastanelerde, okullarda, otellerde, bürolarda, ofislerde, sağlık kuruluşlarında çalışabilir. Basit işler ve hizmetleri karşılamak yerine getirmek adına ufak mesuliyetler yüklenir.

Bu Bölümde Çalışanlar İçin Aranan Özellikler

Yardımcı hizmetlerde görev alan hizmetliler kanunda belirtilenler dışına çıkılmadan yetkilendirilir, görevler verilir. Genel olarak basit işler ve verilen ufak hizmetleri yerine getirmek görevleri arasındadır. Her kurumun hizmetliye ihtiyacı vardır. Bünyesinde uygun gördüğü bölümde çalıştırır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir