Video Mülakatlarda Nelere Dikkat Etmeliyim?

0

Video Mülakatlarda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Video Mülakat Nedir?

İş hayatı her insan için ayrı bir önem ve heyecan taşımaktadır. Yıllarca eğitim aldıktan sonra kendi ayaklarının üstünde durabildiğini kanıtlamanın en temel göstergesi olan iş hayatı artık modern çağa ayak uydurarak eleman seçiminde farklılıklar göstermektedir.

Video Mülakatı Nasıl Yapılır?

Şöyle ki eskilerde iş görüşmeleri genellik ile yüz yüze yapılmaktaydı ve bu iki taraf için de olumu bir durumdu. Çünkü birebir canlı şekilde yapılan görüşmelerde vücut dili ile karşınızdakinin tepkileri anlaşılmaktaydı.

Fakat şimdi ise son dönemlerde işverenler zamandan tasarruf sağlanması için video mülakatları tercih etmektedir. Bu daha basit bir görüşme niteliği taşırken iki tarafında zamanlarından kısa bir vakit ayırmasını sağlamaktadır. Ama ne yazık ki böyle bir iş görüşmesi aslında işveren için olmasa da, eleman için dezavantajlı bir durum olmaktadır. Çünkü video mülakat ile bir iş görüşmesi yapan kişi bazı hususlara dikkat etmeli ve karşısındakini uzaktan etkilemeyi başarmalıdır.

Video Mülakatlarında Dikkat Edilecek Noktalar!

Böyle bir görüşme de dikkat edilmesi gerekenler ise kameranın konumlandırıldığı yerin doğru olması, yine her zaman ki gibi üzerinizde ki kıyafet seçimi, görüşme esnasında arkanızda kalan alanın sadeliği, kendinizi iyi anlatabilmek için önceden yapılmış provalar, görüşme anında başkaları tarafından rahatsız edilmemeniz ve en önemlisi ise görüşme süresinde gülümser bir hal ve tavır içerisinde olmanız gerekmektedir.

Bütün bu hususlar video mülakatı bir görüşmenin en önemli noktaları olmaktadır.

Mülakat Teknikleri ve Püf Noktaları

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir