Video mülakat nedir? Nasıl yapılır?

0

Video mülakat nedir? Nasıl yapılır?Video mülakat nedir?

Teknolojinin iyice ilerlediği son günlerde artık insan kaynakları bölümü de dijitalleşmeye başladı. Teknolojinin nimetlerinden faydalandıkça aslında bunun bir çok açıdan faydalı olduğu fark eden insan kaynakları artık iş görüşmelerini en azından ilk görüşmeyi video mülakatı şeklinde yapmaktadır.

Yapılan araştırmalar, dijital dünyanın kullanılmasının özellikle zamandan çok büyük tasarruf sağlandığını göstermiştir. Şu an bu uygulama sadece belli başlı büyük firmalar tarafından tercih edilse de yakın zamanda daha da yaygınlaşacağı tahmin edilmektedir.

Avantajlarına bakacak olursak, video mülakat adaylara istediği yerde istediği zaman sisteme girip kayıt yapma hakkı sunuyor yani mutlaka belli bir saatte belli bir yerde olmanız gerekmiyor. Peki, video mülakat nedir? Görüntülü konuşmadan ne farkı var? Bakalım.

Video mülakat ile görüntülü konuşma arasındaki farklar

Görüntülü konuşma yaptığınız zaman karşı taraf ile aynı anda sistemde olmanız gerekiyor ancak video kayıt esnasında sistemde aynı anda olmaya gerek yok. Sistem ise şu şekilde oluyor. İnsan kaynakları size video mülakatı için bir davetiye gönderiyor. Mesela bu davetiyeyi Cuma akşamı işten çıkarken bile gönderebilir, siz de bütün bir hafta sonu boyunca video görüşmelerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Pazartesi iş başı yapıldığında istedikleri an sizin video mülakatınıza ulaşıyorlar ve değerlendirme yapıp bir sonraki aşamaya geçip geçemediğinize karar veriyorlar.

Özellikle şehir dışında iseniz sadece bir mülakat için uzaklardan gelmenize gerek kalmıyor. Tabi insan kaynakları içinde eleme yaparken oldukça çabuk bir şekilde ilerlemelerini sağlıyor.

Diğer Mülakat Teknikleri

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir