Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ne İş Yapar?

0

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ne İş YaparVeri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ne İş Yapar?

Bu meslek grubundaki kişiler genel olarak hem özel sektör hem de devlet kurumlarında çalışabilmektedir. Bilgisayar başında çalışarak vakit geçiren kişilerin severek yapacakları bir iş pozisyonu olan veri hazırlama ve kontrol işletmeni evrak üzerinde yer alan bilgileri dijital ortam yani bilgisayar ortamına aktaran kişilere verilen isimdir.

Görevleri Nelerdir?

Görevi evrak üzerindeki bilgileri dijital ortama aktarmaktır. Evraklardaki bilgileri dijital ortama aktarılması görevini yapan bu kişilerin çalışma alanları devlet daireleri başta olmak üzere özel sektörde de mevcuttur.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Kaç Saat Çalışır?

Bilgisayar başında çalışan veri hazırlama ve kontrol işletmenleri günlük rutin olarak 8 saat çalışmaktadır. Bu pozisyonda çalışmak isteyen devlet kadroları için özellikle bilgisayar işletmeni sertifikasına da ihtiyaç duyulmaktadır.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Nerelerde Çalışır?

Bu alanda çalışmak isteyen kişiler genel olarak özel sektör ve devlet işlerinde çalışabilmektedir. Hemen hemen pek çok sektörde bu alanda çalışılabilmektedir. Çünkü günümüz teknoloji çağıdır, teknolojinin bize getirdiği yegane icat ise bilgisayardır. Verileri, evrakları bilgisayar ortamına aktarmak için bu alandan mezun olan ve bu alanda uzman olan kişilerden faydalanılmaktadır.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

Bu alanda çalışmak için öncelikle bu bölümden mezun olmak gerekir. Bunun dışında bilgisayar sertifikasına sahip olmalıdırlar. Ayrıca bilgisayar bilgisini kanıtlamaları gerekmektedir. Bazı işletmeler bilgisayar bilgisini ölçmek için program bazında sertifika istemektedir. Bu yüzden bu alanda görev almak için pek çok program sertifikasına sahip olarak donanım sahibi olmak gerekir.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir