Veli İzin Dilekçesi

0

Veli İzin Dilekçesi

Veli İzin Dilekçesi Nedir, Neden Yazılır?

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin hem rahat hem de rahat olurken veli kontrolünde olmasını sağlamak amacıyla; devamsızlık konusunda bazı uygulamalar getirmiştir. Bunlardan biri olan veli izin dilekçesi, öğrencini n devamsızlık süresi 10 gün özürsüz, 35 gün özürlü olmak üzere 45 olarak belirlenmiştir.

Öğrenci devamsızlık yaptığı günden itibaren, 5 gün içerisinde veli tarafından dilekçe yazılması durumunda, özür bildirilmesi nedeniyle devamsızlık hakkı tanınmış oluyor. Veli izin dilekçesi maksimum devamsızlık süresi 20 gün özürlü devamsızlık hakkı sağlamaya yaramaktadır. Yani, veli izin dilekçesi ile öğrenci izinli gösterilmektedir.

Veli İzin Dilekçesi Ne İçin Kullanılır?

Öğrencinin okula karşı olumsuz duygularından kurtulması için, velinin kontrolünde olması kaydıyla devamsızlık yapma hakkı tanımaktadır. Veli izin dilekçesi, okula her hangi bir nedenle gitmeyen öğrencinin, devamsızlık nedenini bildirmek açısından okul idaresine yazılan bir dilekçedir. Dilekçeyi alan okul idaresi e-okul sistemi üzerinden, öğrenci için bildirilen süre kadar olan günü devamsızlık süresinden silmektedir. Kısaca veli izin dilekçesi, öğrenciyi izinli göstermek için yazılmaktadır.

Veli İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Veli izin dilekçesi, öğrencinin velisi tarafından okul idaresine yazılır. Veli dilekçe ile ilgili okul idaresinden gerekirse yardım alabilir. Veli dilekçeyi okul idaresine hitaben yazar. Dilekçe öğrencinin adı soyadı, sınıfı ve numarası, izinli sayılması istenen süre dilekçede yazılır. Velinin adı soyadı, tarih ve iletişim bilgileri dilekçe sonuna yazılarak, veli tarafında imzalanır.

Veli Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Veli izin dilekçesi okul müdür yardımcı ya da okul müdürüne veli tarafından teslim edilir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir