Vekalet Sunma Dilekçesi

0

Vekalet Sunma Dilekçesi

Vekalet Sunma Dilekçesi Nedir? Neden Yazılır?

Vekalet sunma dilekçesi, davacı tarafın bir avukata vekalet vermesi anlamı taşımaktadır. Açacağı davada herhangi bir konuda hak sahibi olduğunu iddia eden kişi, kendisinin savunulması ve olayın aydınlatılması için vekil olarak bir avukatı atayabilmektedir. Bu durum için de vekalet sunma dilekçesini ilgili birimlere vermesi sağlanmalıdır. Dava ile ilgili tarafın bir avukatının olduğunu ve bu avukatın kim olduğunun beyanıdır.

Vekalet Sunma Dilekçesi Ne İçin Kullanılır?

Avukatlar, dava hakkındaki bir tarafın vekaletini alabilirler. Bu durumda da mahkemeye vekalet dilekçesini teslim etmelilerdir. Vekalet sunma dilekçesi ile avukatın dava tarafını savunacağı ve gerekli olanları üstleneceğini kabul etmiş olur.

Vekalet Sunma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vekalet sunma dilekçesinde hangi mahkeme hakimliğine yazılacaksa ana başlık olarak kullanılmalı ve yanına tarih yazılmalıdır. Vekalet sunma dilekçesi için davanın dosya numarası, davacı taraf, vekil, davalı taraf, konu, açıklama, netice ve talep, davacı vekili imzası ve yetki belgesi olmalıdır. Tüm bu bilgilerin açık bir şekilde yazılması ve doğru mahkeme başkanlığına yazılması önemlidir.

Vekalet Sunma Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Açılmış olan davanın hangi mahkeme başkanlığını ilgilendiriyor ise vekalet sunma dilekçesinin bu mahkeme başkanlığına yazılması ve teslim edilmesi gerekir. Teslim edilen vekalet sunma dilekçesi ile taraf vekaletini, belirtmiş olduğu avukat ya da hukuk bürosuna vermiş olmaktadır.

Diğer Dilekçe Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Vekalet Sunma Dilekçe Örneği İNDİR

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir