Vasi Tayini Dilekçesi 2017

0

Vasi Tayini Dilekçe Örneği 2017

Vasi tayini, dilekçe bilgilerinden önce, elbette ki hangi durumlarda vasi olunabilir bu konuya yer vermekte fayda var.

Vasi: Reşit olmayan kişiler için ya da her hangi bir özürden dolayı, işlemlerini kendi iradesi ile tamamlayamayacak olan kişilere, mahkeme yolu ile atanan yasal temsilci olarak tanımlanması mümkündür. Belirlenmiş şartlar karşılanması dahilinde, yasal olarak vasi olmak mümkündür.

Vasi tayini hangi durumlarda gereklidir?

Vasi olunması gereken kişinin, yaş küçüklüğü yasal vasi olmak için ilk gerekenler arasında olsa da, elbette ki yine bunun dışında pek çok farklı sebep yer alıyor. Bunlardan bazıları ise aşağıda ki gibi sıralanabilir.

 • Medeni Hal Kanunu içerisinde tek sayılan Kısıtlılık hali
  • Akıl zayıflığı ya da akıl hastalıkları
  • Kötü yaşam tarzı
  • Kişinin kendi talebi
  • Kötü yönetim
  • Alkol ya da madde bağımlılığı
  • Savurganlık
  • Hapis cezası

Genel olarak, vasi tayini yukarıda yer alan durumlar için geçerli olmaktadır. Yasal olarak vasi olmak için ise mahkemeler tarafından bazı belgeler ve başvuru dilekçesi istenmektedir.

Vasi Tayini için Başvuru nereye yapılır?

Vasi tayini için dava açmak üzere, Sulh Mahkemesine başvuru da bulunmak gerekmektedir. Vasi tayini dilekçesi ile birlikte ilgili mahkemeye başvuru yapıldıktan sonra, gerekli işlem basamakları dahilinde yasal olarak vasi olunabilmektedir.  Vasi ataması için kesin sonuç almak isteyenler ise, uzman bir avukat ile çalışması gerekirken, davanın ret almaması için de bu önemli bir kavramdır.

Vasi Tayini Dilekçesi nasıl hazırlanır?

Vasi tayini dilekçesi hazırlamak için, belirlenmiş bilgilerin içerisinde bulunması gerekmektedir. Bu durumda, web adresi üzerinde yer alan hazır şablonlar kullanılabilir. Eğer ki, hazır şablonlar sizler için yeterli olmaz ise bu durumda Adalet Bakanlığı tarafından sunulan hazır dilekçeler tercih edilebilir.

Vasi Tayini İçin Hazırlanmış Dilekçe Örnekleri

Aile Hukuku İle İlgili Tüm Dilekçe Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Vasi atanması talebi dilekçesi örneği 1 İNDİR

Vasi atanması talebi dilekçesi örneği 2  İNDİR

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir