Uzman Erbaş Mülakat Soruları

0

Uzman Erbaş Mülakat Soruları

Uzman Erbaş Ne İş Yapar?

Türk Silahlı Kuvvetleri, devamlılık arz etmekte olan teknik ve kritik kadro görev yerlerinde yetişmiş personel istihdam etmek amacı ile 1986 senesinde uzman erbaş uygulamasına geçmiştir. Uzman erbaşlık günümüzde halen devam etmektedir. Uzman erbaş, uzman çavuş ve uzman onbaşıları ifade etmektedir.

Uzman Erbaşlar TSK’da kadro ile belirtilmiş görevleri yaparlar. Ancak kendilerine erbaşlara verilen görevlerinde verilebilmesi kanun olarak mümkündür. TSK her ne statüde( subay, astsubay, uzman erbaş, erbaş ve er) olursa olsun personelini sınıflara ayırmaktadır. Bu sınıflar Piyade, Tankçı, Topçu, Hava Savunma, İkmal gibi sınıflardır.

Uzman Erbaş Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Uzman erbaş olmak için sadece başvuru yapmak ve başvuru şartlarını sağlamak yeterli değildir. Aynı zamanda TSK tarafından gerçekleştirilen yazılı sınav, fiziki kabiliyet, yeterlilik testi ve son olarak da mülakat süreçlerinden başarı ile geçmek gerekmektedir.

Uzman erbaş olabilmek için 26 yaşından gün almamış olmak, Askerlik hizmetinin 6.ayı ile terhisinden sonra geçen 3 yıl içerisinde başvuru yapmak, ortaokul, yüksekokul ve fakülte mezunu olmak gerekmektedir.

Uzman Erbaş Mülakat Aşamaları Nelerdir? Uzman Erbaş İşe Alım Süreci?

Adaylara uygulanacak olan yazılı sınavda; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Milli Tarih, Coğrafya, Matematik, Türkçe – Dil Bilgisi, Temel Vatandaşlık Bilgisi konularından toplamda 50 soru sorulur. Bu sınavda 100 üzerinden 70 puan ve üstü alanlar başarılı sayılırlar. Akabinde adaylar sağlık testine tabi tutulurlar.

Mekik çekme, şınav ve yanında 1500 metre koşu bölümlerinden başarılı olan adaylar sözlü mülakat aşamasına geçmeye hak kazanırlar. Bu aşamayı da geçen adaylar ortalama beş ay sürmekte olan bir eğitim sürecine alınırlar ve daha sonra birliklerine atanırlar.

Uzman Erbaş Mülakatında Sorulan Sorular

Fiziki yeterlilik sınavından başarı ile geçtikten sonra adaylar, sözlü mülakat sorularına tabii tutulur. Burada adaylar şu şekilde sorular yöneltilebilir;

  • Sivildeki mesleğiniz nedir?
  • Kitap okur musun? En son hangi kitabı okudun? Yazarı kimdi?
  • Menemen olayı ne zaman ve nasıl gerçekleşti?
  • Türkiye’nin Boğazlarla ilgili yaptığı antlaşmalar nelerdir?
  • Laiklik nedir?
  • Türkiye’nin haritadaki komşularını sayar mısın?
Zorluk Seviyesi Zor (8/10)
Mülakat Detayları
Birebir görüşme
Yazılı Sınav
Sözlü Mülakat

Merak Ettiğiniz Tüm Mülakat Soruları ve Cevaplarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir