Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

0

Nasıl Uzman Çavuş Olunur, Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de uzman çavuşluk mesleği çok eski zamanlardan günümüze gelen bir meslektir. Dünyada profesyonel ordu düzenine geçmiş olan tüm silahlı kuvvetlerde uzman çavuşluk faaliyet göstermektedir. Türkiye’de diğer askerler gibi uzman çavuşlarda Türk Silahlı Kuvvetleri birliğinin kontrolünde mesleklerine devam etmektedirler.

Uzman Çavuş Olmak İçin Gerekli Şartlar

Hemen hemen her sene oldukça fazla sayıda uzman çavuş Türk Silahlı Kuvvetlerin bünyesine girmeye hak kazanmaktadır. Ancak uzman çavuş olabilmek için belli başlı koşullar vardır. Uzman çavuş olma kriteleri ise;

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

 

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir,
  • Başvuru yapacak olan adayın cinsiyeti erkek olmalıdır,
  • En az lise ve lise dengi bir okuldan mezun olmak gerekir,
  • Başvuracak aday ya önceden er veya erbaş olarak askerlik hizmetini yapmış olmalı ya da başvuru yaptığı sırada er veya erbaş olarak askerlğini yapıyor olmalı,
  • Başuru yapacak aday eğer askerliğini tamamladıysa, başvuracağı tarihten 3 yıldan fazla süre geçmemiş olmamalıdır,
  • Başvuracak adayın 25 yaşını geçmemesi gerekir,
  • Adayın askerlik yaptığı sırada herhangi bir uyarı almaması ve cezasının bulunmaması gerekir,
  • Adayın uzman çavuş olabileceğine dair hastaneden sağlık raporu almış olması gerekmektedir.

Uzman Çavuş Ne İş Yapar?

Bir uzman çavuş, TSK’da kadro ile belirlenmiş olan görevleri yapmaktadır. Bu görevlerde uzman çavuşun seçimi ile belirlenmektedir. Örneğin bir uzman çavuş, tankçı, topçu, piyade, hava savunma ve ikmal gibi bölümlerde çalışabilmektedir.

Uzman Çavuş Nerelerde Çalışır?

Bir uzman çavuş TSK’ya bağlı olarak çalışmaktadır. Bunun içinde askerlikte olduğu gibi uzman çavuşlukta da tayinler söz konusudur. Uzman çavuşlar, eğitimlerini tamamladıktan sonra zorunlu görevlerini yapmak için nereye tayin edilirlerse orada çalışmaya başlarlar. Denizci uzman çavuş, havacı uzman çavuş ve karacı uzman çavuş olmak üzere tayin edilecek şehirlerde değişiklik göstermektedir.

Diğer Mesleklere ve Maaş Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir