Uzlaştırmacı Ne İş Yapar?

0

Uzlaştırmacı Ne İş Yapar?

Uzlaştırmacı adli olaylarda devreye girerek görev alan kişilerdir. Bu sürecin yönetilmesinde birçok görevi üstlenirler ve belirli kurallar çerçevesinde uzlaşması olarak olaylar karşısında görev edinirler.

Uzlaştırmacı Ne İş Yapar?

Uzlaştırmacı uzlaşma sürecini yöneten kişiye denilmektedir. Uzlaştırmacı Cumhuriyet savcısı tarafından görevlendirilir. Cumhuriyet savcısı birebir bu görevi üstlenebileceği gibi hukuk eğitimi alan kişide uzlaştırmacı olarak görevi yürütebilir.

Uzlaştırmacı Görevleri

Uzlaştırmacının görevi iki kişi arasında ki uzlaşmayı sağlamaktır. Bir suç sebebi ile karşı karşıya gelen sanık yahut şüpheliyi mağdur kişi ile suçtan zarar gören kişi ile karşı karşıya getirerek kanuna uygun şekilde uzlaştırma görevi görür. Kanun ve yönetmelik doğrultusunda bir ara yol bulmaya çalışır. Usul ve esasları uygulayarak suçluyu ve suçtan zarar gören kişiyi ortak bir noktada buluşturması görevidir.

Uzlaştırmacı kaç saat çalışır

Uzlaştırmacının olay ve duruma bağlı olarak çalışma saatleri farklılık gösterebilmektedir.

Uzlaştırmacı Nerelerde Çalışır

Uzlaştırmacılar adliyelerde görev yapmaktadır.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

Bu bölümde çalışacaklar için en önemli konu tarafsızlıktır. Bununla birlikte uzlaştırmacı olmak için hukuk fakültesi mezunu olmak gerekir. Bununla birlikte siyasal ve İİB fakültesi mezunları görev yapabilmektedir. Kısacası hukuk bilgisinin yeterli verildiği 4 yıllık fakültelerden mezun olmak gerekir. Son olarak uzlaştırmacı eğitimini kişi başarı ile tamamlamalıdır. Ancak bu şartları sağlayan birisi bir olay karşısında uzlaştırmacı olarak görev alır.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!


CV Hazırlama Adımları

CV Hazırlama İle İlgili Tüm Detaylara Buradan Ulaşabilirsiniz! Yada Siz Sorun Biz Cevaplayalım!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir