Uzlaşma Dilekçesi

0

Uzlaşma Dilekçesi

Uzlaşma Dilekçesi Nedir?

Uzlaşma, mağdur kişi ile şüpheli kişi arasında doğan problemi olumlu sonuca bağlama işlemidir. Uzlaşma sonucunda dava sonlandırılabilir. Uzlaşmadan önce mahkeme ya da avukatlar aracılığı ile kişilere uzlaşma istenip istenmediği sorulmaktadır. Her iki tarafında uzlaşma istemesi üzerine süreç başlar.

Uzlaşma Dilekçesi Neden Yazılır?

Uzlaşma dilekçesi ortada bulunan suç ile ilgili kararın cezaya dönüşmemesi, ya da hallolabilecek konuların mahkemeye taşınmaması için her iki grubun isteğiyle kararın tatlıya bağlanması için yazılır. Amaç taraflar arasında ki uyuşmazlığın giderilmesidir.

Uzlaşma Dilekçesi Ne İçin Kullanılır?

Mağdurun, suçu işleyen şüpheli ile uzlaşarak ortaya çıkan maddi ve manevi zararları karşılayabilmesi ile ilgili olan görüşmede kullanılır. Şüpheli ya da mağdurun uzlaşma sonunda bağış yapması istenebilir. Zararın her iki tarafın şartlarına uygun çerçevede giderilmesi sağlanmaktadır.

Uzlaşma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Savcılık tarafından yürütülen dosyada teklifi Cumhuriyet Savcılığı yapmaktadır. Ola ki suç mahkemeye taşınmış ve uzlaşma teklifi edilmemiş ise hâkim tarafından bu teklif gerçekleştirilir. Uzlaşma teklifinin kabulü ile avukatlar ve gerekli merci tarafından 3 iş günü içerisinde geri bildirim yapılmamış evraklar uzlaşmaya ret olarak kabul edilmiş olur. Dilekçede; kişisel bilgiler, uzlaşma konusu, adres, iletişim bilgileri, ihbarnamenin tebliğ numarası,tarihi,talep edilen vergi ceza miktarı yada diğer şartların yer aldığı uzlaşma talebi dilekçesi hazırlanır.

Uzlaşma Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Uzlaşma aşamasında sizlere yardımcı olacak hukuk fakültesi mezunu uzlaştırmacı eğitimi görmüş ve bu eğitimi belgelendirmiş kişiler tarafından dilekçe yazılmış olur. Gerekli soruşturmalar yapılmasından sonra uzlaştırma, soruşturma savcısı tarafından uzlaştırma bürosuna gönderilir ve kalan işlemler büro savcıları tarafından yapılır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir