Üst düzey yönetici maaşları

0

Üst düzey yönetici maaşları

Üst düzey yönetici maaşları

Üst düzey yönetici olmak için belki uzun yıllar çalışmak, çok çalışmak gerekiyor ancak üst düzey yönetici olunca da iş bitmiyor bu sefer alınan sorumluluklar o kadar artıyor ki durum bambaşka bir hal alıyor.

Tabi alınan sorumluluk karşılığında belirli bir ücret almak gerekiyor. Ancak Türkiye’de çok fazla üst düzey yönetici maaşları açıklanmaz hatta sır gibi de saklanır. Yine de her yıl belli iş adamları dergilerinin yaptıkları araştırmalara göre ülkemizdeki üst düzey yönetici maaşlarını öğrenebiliyoruz.

CEO’ların Maaşları

Peki, ülkemizdeki üst düzey yöneticiler kimdir? İlk kimler akla gelir?

  • Sabancı Holding CEO’su Celal Metin,
  • Koç Holding CEO’su Bülend Özaydınlı
  • Doğan Holding CEO’su Tufan Darbaz ilk akla gelen üst düzey yöneticiler ve aldıkları maaşlar ile de diğer üst düzey yöneticilere fark atıyorlar. Yıllık kazançları ortalama bin dolar civarında.

Bankalarda ise üst düzey yöneticilerin yıllık gelirleri 250 ile 400 bin dolar arasında değişmektedir. Tabi burada üst düzey yöneticiler, genel kurul yöneticiliği ile bazen ira yöneticiliği de yapmaktadırlar.

Özel şirketler ise yine farkı ortaya koyuyor. Microsoft, HP, IBM gibi özel şirketlerde çalışan üst düzey yöneticiler  300 bin ile 400 bin dolar arasında maaş alıyorlar. Bu tarz şirketlerde sabit maaşlar daha az tutulsa da bir süre sonra şirketten hisse verilmeleriyle ünlüdür.

Tüm bu bahsettiğimiz firmalar verdikleri maaşların yanı sıra ek olarak bir çok sosyal aktivite, prim gibi seçeneklerde vermektedirler.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir