Üniversiteye kayıt nasıl olunur?

0

Üniversiteye kayıt nasıl olunur?Üniversiteye kayıt olma


Sürekli değişen sistemler insanların aklında üniversiteye nasıl kayıt olunur sorusunu da peşinde getiriyor. Özellikle her şeyin artık internet üzerinden yapılıyor olması üniversiteye kayıtlarında internet üzerinden yapılıp yapılmayacağını düşündürüyor.

Üniversiteye kayıt zamanı her üniversite için farklıdır. Hatta üniversiteler kayıt zamanı yoğunluk olmaması adına her bölüme başka gün verilmektedir. Bu kayıtları kaçırmamak için mutlaka kazandığınız okulun internet sitesini sürekli takip edin.

Bunun yanı sıra üniversiteye kayıt için gereken evraklar genelde aynıdır. Aynı zamanda artık üniversite kayıt işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

e-devlet üzerinden üniversite kaydı

Ösym üzerinden açıklanan tercih sonuçlarından sonra yine Ösym üzerinden takip edilerek öğrendiğiniz tarihlerde e-devlet üzerinden kayıt yapabilirsiniz. Bu tarihler genel olarak 4-5 gün süre ile Ağustos ayında gerçekleştiriliyor.

Ancak elektronik olarak kayıt yaptırmak zorunda değilsiniz, bu durum sadece kayıt için çok uzak şehirlerden gelenler için kolaylık sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Elektronik ortamda kayıtlarını yaptırmayan öğrenciler kazandıkları yükseköğretim kurumuna şahsen başvurmalıdırlar.

Üniversiteye kayıt için gerekli belgeler

Kayıt için gerekli belgeler;
Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

  1. c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
  2. d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
  3. e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri
  4. f) ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumlarını gösterir belge
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir