Uluslararası İlişkiler Bölümü

0
Uluslararası İlişkiler Bölümü

Uluslararası İlişkiler Bölümü

Uluslararası İlişkiler

Öğrencilerin gelişen ve küreselleşen dünyada başarılı olmaları adına önemli bir konumda yer alan uluslararası ilişkiler bölümü, bünyesinde yer alan tüm öğrencileri için çağdaş bir platform oluşturmaktadır. İnsanlar arasındaki ilişkileri daha etkili bir hale getirme konusunda etkin olan bölüm, sunduğu eğitim içeriği ile herkesin hayata bakış açısında değişiklikler meydana getirmektedir.

Uluslararası ilişkiler ne iş yapar?

Uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olan kişiler gerçekleştirilen sınavlarda başarılı oldukları taktirde farklı şekillerde görev alabilmektedir. Örneğin diplomat olarak devletin başka bir ülkede görevlendirdiği temsilcilik ünvanına sahip olması mümkündür. Ayrıca hangi ülkeyi temsil ediyorsa o ülkenin kendi iç işlerindeki diplomatik ilişkileri de düzenleme olanağına sahiptir.

Bunların yanı sıra yerel ve uluslararası bankalarda ticari işlemler yapabilmektedir. Ayrıca özel sektörde hizmet verilen müşterilerin karşısına çıkarılan uluslar arası ilişkiler bölümü mezunları, bu şirketlerde müşterilerin problemlerine çözüm getirmeye çalışmakta ve daha etkileşimli bir müşteri – şirket ilişkisi sağlamayı amaçlamaktadır.

Uluslararası ilişkilermesleğinde aranan özellikleri

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin öncelikle tarih, sosyoloji, psikoloji, hukuk ve ekonomi konularına ya da alanlarına ilgili olması gerekir. Bunun yanında insan ilişkilerinin iyi olması ve düşüncelerini tam olarak karşı tarafa aktarması önemli bir konumda yer alır.

Ayrıca uluslararası ilişkiler mesleğine gönül vermek isteyenler kendilerini istenen bir şekilde ifade edebilmelidir. İkna yeteneğine sahip olması ve en az 1 yabancı dil bilmesi olması gereken özellikler arasındır. Genel kültürün iyi olması ve temsil niteliğini taşıyan bir kişiliğe sahip olması mesleği tercih eden kişilerde aranan özelliklerdendir.

Uluslararası ilişkilermesleğinde aranan özellikleri

Uluslararası ilişkilermesleğinde aranan özellikleri

Uluslararası ilişkiler çalışma ortamı ve koşulları

Eğitim süreci içerisinde baştan sona gerekli bilgilerle donatılan öğrenciler, mezun olduklarında rahat bir çalışma alanına sahip olurlar. Farklı ülkelere ya da şehirlere seyahat etme imkanları olduğu gibi kendilerine ait bir ofisleri olur. Özellikle özel ve disiplin açısından şirketlerde taviz vermeyen şirket ya da firmalarda en rahat departmanlardan biri uluslararası ilişkiler olarak karşımıza çıkar.

Mesleğin gelecek 10 yıldaki durumu

Eğitim içerisinde yer alan ve kişiyi toplumsal yapılara hazırlama açısından uluslararası ilişkiler mesleği son zamanlarda önem kazanan bir meslek olmuştur. Bu yüzden öğrenim hayatında kendisini istenen bir şekilde hazırlayan kişiler mezun olduklarında pek çok yerde iş bulma olanağını elde eder. Ayrıca insan ilişkilerinin giderek önem kazandığı son dönemlerde, pek çok şirket hizmet sunduğu müşterileri verdiği hizmetten tam olarak memnun edebilmek için uluslararası ilişkiler uzmanlarından yardım almaktadır.

Uluslararası ilişkiler eğitimi için giriş koşulları

  •           Lise mezunu olmak
  •           LYS sınavlarında yeterli TM-2 puanı almak
  •           ÖSYM tercihleri yaparken “Uluslararası İlişkiler” lisans programlarından en birini tercih etmek

Uluslararası ilişkiler eğitimi

İnsan ilişkileri konusunda detaylı bir eğitim alan uluslararası ilişkiler bölümü, 4 yıllık bir eğitim sürecine sahiptir. Öğrenciler bu süreç içerisinde uluslararası ilişkiler konusunda bilinmesi gereken tüm bilgileri içeren bir öğrenim sürecine girer. Eğitim süresi boyunca alınan dersler arasında;

–          Hukukun Temel Kavramları

–          Political Science

–          Türkçe

–          Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi

–          İleri İngilizce

–          Introduction To International Relations

–          Englısh For Internatıonal Relatıons

 

–          İleri İngilizce

–          Siyasi Tarih

–          Theory Of International Relations

–          Uluslararası Politik İktisat

–          International Law

–          Dıplomatıc Correspondence

 

–          Diplomatic English I

–          Seçmeli Zorunlu İkinci Yabancı Dil

–          International Organizations

–          Dış Politika Analizi

–          International Politics

 

–          Internatıonal Ethıcs And Human Rights

–          The Usa In World Politics

–          Selected Readings In Internatıonal Relations

–          Seçmeli Zorunlu İkinci Yabancı Dil

–          War And Peace In World History

Uluslararası ilişkiler okurken alınabilecek burslar

Öğrenciler uluslar arası ilişkiler bölümünde öğrenim gördükleri sırada Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredi ve yurt olanaklarından faydalanabilir. Ayrıca özel kurumlar tarafından sunulan kredi imkanlarından da aynı şekilde faydalanmaları mümkündür.

Uluslararası ilişkilere benzer diğer meslekler

–          İnsan Kaynakları Yönetimi

–          İnsan İlişkileri

Uluslararası ilişkiler 2013 – 2014 taban puanları

12

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir