Uluslar Arası İlişkiler Ne İş Yapar

0

Uluslar Arası İlişkiler Ne İş Yapar?

Üniversite puanları yüksek olan bu bölüm birçok kişinin hayallerini süslese de toplumumuzda ne yazık ki bu mezunların hangi meslek ile uğraştığını çok fazla bilen yoktur. Bu yazımızda sizler için uluslar arası ilişkiler uzmanları ne iş yapar, hangi alanlarda istihdam edilir ve görevleri nelerdir bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Uluslar Arası İlişkiler Ne İş Yapar?

Uluslar arası ilişkiler mezunları hem özel sektörde hem de kamu sektöründe istihdam şansı bulur. Kamu sektöründe Dış işleri bakanlığında, İç İşleri Bakanlığında, Maliye ve Gümrük Bakanlığında bunun yanı sıra Turizm bakanlıklarında çalışabilirler. Aynı zamanda Avrupa Birliği alanında büyük bir ihtiyaçlardır. Kısacası devlet bürokrasisinin üst kademelerinde istihdam bulurlar. Özel sektörde ise yöneticilik alanında, dış ticaret firmalarında istihdam edilirler.

Uluslar arası İlişkiler Görevleri

Genellikle vasıfları yöneticiliklerde duyulur. Bununla birlikte gelir uzmanı olarak görev alabilirler, diplomasi alanında yöneticili ve ülkeler arası iletişimde görev alırlar. Aynı zamanda özel sektörde uluslar arası alanda ticari işlemlerin ve iletişimin koordinesinde görev alırlar.

Uluslar arası Kaç saat çalışır?

Kamu kurumu ve özel sektörde çalışma saatleri farklılık gösterebilmektedir. 8- 5 çalışma mesaisi olduğu gibi özel sektörde 8-6 gibi saatleri görebiliriz. Çalışma saatlerinde esneklik söz konusudur.

Uluslar arası ilişkiler Nereler de çalışır?

Dış İşleri Bakanlığı Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Turizm Bakanlığı, BM, Avrupa Birliği Örgütü, Bankalar, Uluslar arası Ticaret Yapan Firmalarda rahatlıkla istihdam edilebilir.

Bu bölümde çalışanlar için aranan özellikler

Alanında uzmanlaşmış ve dil bakımından zengin kişiler tercih edilmektedir.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir