Ücretsiz İzin Dilekçesi

0

Ücretsiz İzin Dilekçesi 2017

Çalışanın iş görme ve işverenin ücret ödeme yükümlülüklerini anlaşmalı olarak askıya aldığı izin anlaşmalarına ücretsiz izin denir. Ücretsiz izin durumu 4857 sayılı İş Kanunu’nun 22. Maddesi, 56. Maddesi ve 74. Maddesi ile güvence altına alınmıştır.

Ücretsiz İzin Hangi Durumlarda Alınır?

  • Ücretsiz izin işlemi karşılıklı anlaşma olarak yapılır. Ücretsiz izin teklifi gelen tarafın bu izni kabul etmesi halinde bu izin devreye girebilir.
  • Ücretsiz izin konusunda her iki taraf da birbirini zorlamamalıdır.
  • İşveren, işçisinin ücretsiz izine ayrılmasını isterse bu durumu kendisine yazılı olarak bildirme yükümlülüğüne sahiptir.
  • İşçi, işverenin verdiği yazılı ücretsiz izin isteğini 6 gün içerisinde cevaplamak zorundadır.
  • İşçi ücretsiz izine ayrılmak isterse işverene yazılı olarak başvurmak zorundadır. İsteğin kabul edilmesi halinde işçi ücretsiz izine ayrılabilir.
  • İşveren, işçinin rızasını almadan onu ücretsiz izine çıkaramaz. Eğer izine ayırırsa işçinin kıdem ve ihbar tazminatı alma hakkı bulunur. İşe iade davası bile açılabilir.
  • Ücretsiz izinin herhangi bir süre sınırı olmaz.

Ücretsiz izin aldığımızda Başka İşte Çalışabilir miyiz?

Yargıtay kararlarında işçinin ücretsiz olarak izne ayrıldığı zamanlarda başka bir işyerinde çalışmasına olanak sağlanmamıştır. Aksi durumda işverene işçinin sözleşmesini fesih hakkı doğar.

Ücretsiz İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçede üst kısımda şirketin adı yazmalıdır. Orta kısmında ise ücretsiz izinin nedeni ve hangi tarihleri arasında iznin kullanılacağı belirtilmeli ve gereğinin arzı sunulmalıdır. Dilekçenin alt kısmına ise çalışanın bilgilerini doldurması gerekmektedir. Adı soyadı, TC kimlik numarası, Sicil numarası ve görevi belirtilmelidir. En alt köşeye ise tarih ve imza atılmalıdır.

Ücretsiz İzin Dilekçeleri

Tüm İzin Dilekçelerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

1-Memurlar İçin Ücretsiz İzin Formu İNDİR

2-Üniversite Çalışanları İçin Ücretsiz İzin Formu İNDİR

 

3-Genel Ücretsiz İzin Formu İNDİR

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir