Üç dakika içinde kendinizi anlatın! – Mülakat Soruları

0

 Üç dakika içinde kendinizi anlatın

Üç dakika içinde kendinizi anlatın

İş görüşmesine davet edildiniz. Genelde ilk görüşmelerde tuzak sorular sıklıkla gelir. Örneğin; şirketimizi kolay buldunuz mu? Bu soru size tuzak soru gibi gelmese de insan sarrafı olan işverenler için öyle değil. Bu soruya vereceğiniz evet ya da hayır gibi kısa cevaplar sizin detaycı olmadığınıza, diğer yandan gelmeden önce internetten araştırdım ya da arayıp nasıl geleceğimi öğrendim gibi cevaplar vermeniz sizin ilgili ve araştırmacı bir kişilik olduğunuza kanaat getirmelerini sağlar.

Bunun gibi bir çok iş görüşmesiyle aslında alakası olmayan soru duyarsınız ve farkında bile olmadan doğru yanlış cevaplar verirsiniz. Bunlardan bir tanesi de bize bir kendinizden bahseder misiniz? sorusudur. Bu soruyu genelde 3 dakika içinde cevaplamanız gerekir. Daha fazla uzatmak sıkar, daha kısa anlatmak ise sizi iletişim konusunda sıkıntıya sokabilir. Peki, üç dakika içinde kendinizi nasıl anlatırsınız?

Mülakatta Ne Tür Zorluklarla Karşılaşırsınız?

Firma Mülakat Soruları

İnsan kendisini nasıl anlatmalı?

Genelde bu soruyla karşı karşıya kaldığınızda hele de heyecanlıysanız adınızı bile unutabilirsiniz. O yüzden iş görüşmesine gitmeden önce kendinizi kendinize biraz anlatmanızda fayda var.

Kısaca temel bilgilerden bahsedin. Nerede oturduğunuz, ailenizle yaşayıp yaşamadığınız, evliyseniz evli oluşunuz veya var ise kaç çocuğunuz olduğu. Daha sonra eğitim bilgilerinize doğru ilerleyin. Genelde üniversite bilgilerinizden bahsetmek yeterlidir ancak yok ise lise bilgilerinizden de bahsedebilirsiniz. Hemen peşinden okul hayatınız boyunca ya da işe başvurmadan önce yaptığınız herhangi hobisel bir durum var ise ondan bahsedin. Örneğin, üniversite okurken diğer yandan dağcılık klubündeydim çok sayıda tırmanışa gittim, ya da keman çalmayı çok seviyorum bununla ilgili eğitim aldım gibi hem karşınızdakinin ilgisini çekecek hem de sizin sosyal olduğunuzu ispatlayacak durumlardan bahsedin. Bu bilgiler sizin hakkınızda ilk profilin canlanması için yeterli olacaktır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir