Türkçe ön yazı örnekleri

0

Türkçe ön yazı örnekleriÖn yazı örnekleri

Ön yazı, özgeçmişinizin bir nevi kapağıdır. Son yıllarda da giderek önemi artmıştır. Aynı pozisyona binlerce yapılan başvuru olduğu düşünülürse, ön yazının önemini daha da iyi anlayabilirsiniz. Çünkü insan kaynakları bölümleri kısa sürede binlerce özgeçmişi değerlendirmek durumunda ve yaptığımız araştırmalara göre insan kaynakları uzmanları ön yazısızı gelen özgeçmişleri değerlendirmeye bile almadıklarını söylüyorlar.

Yani çok iyi bir özgeçmişiniz olsa bile ön yazınız olmazsa özgeçmişinize bakılmıyor bile. Ayrıca ön yazı kendinizi ve ne istediğinizi en kısa şekilde anlatacağınız bir yazıdır.

Tabi ön yazınında belirli kuralları var, hitap şekli, bitirme şekli, özellikleriniz ve kariyer hedeflerinizin olduğu farklı kısımlarda oluşmaktadır. Peki, Türkçe ön yazı örnekleri nasıl yazılır? Nelere dikkat edilmelidir?

Türkçe ön yazı yazarken nelere dikkat edilmeli?

  1. İlk başta dediğimiz gibi hitap önemlidir. Bu kısımda firmada kime hitap edeceğinizi bilmediğinizden genel olarak “Sayın Yetkili” diye giriş yapılması önerilir.
  2. Ön yazı yazarken dikkat edilmesi gereken bir başka husus, özgeçmişinizdeki bilgileriniz ile kariyer hedefleriniz birbiri ile örtüşmelidir. Tabi bu örtüşmeyi yaşarken özgeçmişinizdeki bilgileri tekrar etmemeniz gerekiyor.
  3. Ön yazıyı her firma için spesifik olarak hazırlamak yerine, her pozisyon için farklı olarak hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde aynı pozisyon için sürekli aynı yazıyı kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır.
  4. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise yazı karakteri, abartısız, resmi ne çok büyük ne de çok küçük olarak yazılmalıdır. Yazının tamamında aynı yazı tipini kullanmalısınız.
  5. Başlarken nasıl “Sayın Yetkili” diye başladıysanız bitirirken de “Saygılarımla” diyerek bitirebilirsiniz.
  6. Asla yapmamanız gereken ise, benim bu niteliklerim ile sizin firmanızda aradığınız özellikler tamamen ölçüşüyor gibi cümleler kurmayın. Bu tarz cümleleri kurarken aradığınız özelliklerin bende olabileceğini düşünüyorum ya da inanıyorum tarzında hafif bir boşluk bırakarak kurmalısınız.
  7. Şimdi sizler için hazırladığımız ön yazı örneklerinden yardım alarak kendi ön yazınızı hazırlayabilirsiniz.

Ön yazı hazırlayanlar için faydalı Ön Yazı Örnekleri

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir