Türkçe CV mi, İngilizce CV mi hazırlamalı?

1

Türkçe CV mi, İngilizce CV mi hazırlamalı?Son günlerde CV hazırlarken kafamızı en çok kurcalayan konulardan bir tanesi CV’lerimizi türkçe mi hazırlamalıyız? Yoksa  evrensel bir dil olan İngilizce mi? sorusu.. Peki hangisi doğru?

Günümüzde bir çok kuruluş İngilizce yayınlamaya başladı. Linkedin yada kariyer.net üzerinde sizlerde görmüşsünüzdür: artık iş ilanlarının bir çoğu ingilizce hazırlanıyor. Ve adaylardan akıcı bir ingilizce bekleniyor. Aslında bu durum yaptığınız iş ile alakalı.

Özellikle beyaz yakalı olarak tanımladığımız, kurumsal sektörlerde çoğunlukla CV’nizin ingilizce hazırlanması talebi gelir. Hele çalışacağınız kurum  çok uluslu bir firma ise İngilizce CV hazırlamanız size çok büyük bir artı kazandırır. Sizlere İngilizce CV Nasıl hazırlanmalı yazımızda bu konuya oldukça detaylı bir şekilde değinmiştik. Birçok İngilizce Özgeçmiş örneklerine de yer vermiştik. Bir inceleyin derim:)

İngilizce CV Hazırlamak istiyorsanız: En kolay yöntem olarak, öncelikle özgeçmişinizi Türkçe hazırlamanızı öneririm. Türkçe CV hazırlamakla İngilizce CV hazırlamak arasında hiç bir fark yoktur. İngilizce CV sadece dil olarak farklı bir arayüz kullanmaya benzer. Türkçe CV’nizi hazırladıktan sonra, maddeleri teker teker ingilizceye çevirin. Bu şekilde çok daha kolay hazırlarsınız.

Neden İngilice CV Hazırlamanız Gerekir?

Öncelikle yazının başında size anlattığım gibi,

  • -Çalıştığınız firma yada şirket çok uluslu olabilir
  • -Çalıştığınız firmada yabancı dil kullanmanız gerekebilir
  • -Çalışacağınız yada araştırma yapacağınız dökümanlar yabancı dilde hazırlanıyor olabilir

Özellikle teknoloji firmaları, yurtdışı bağlantılı olmasa bile teknolojik bilgilerin takibinin sağlanması için ingilizce ilan verirler.

İngilizce CV Hazırlamak Artık Bir Özellik mi?

Artık bir çok firma, çalışanlarının ingilizce bilmesini istiyor. Evrensel bir olan ingilizce cv hazırlamak size her zaman artı özellik sağlar.

Kimler İngilizce CV Hazırlamamalı?

Özellikle çalışacağınız iş tamamen kas gücüne dayanan bir iş ise ve türk çalışanlar ile çalışacaksanız ingilizce CV hazırlamanıza gerek yoktur.

İngilizce CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

En önemli hususlardan biri budur. Tamam ingilizce CV hazırlamak istediniz, ancak tamamen farklı bir dil ailesine ait olan ingilizceyi kullanmak istiyorsanız, yazım kurallarına çok dikkat etmelisiniz. Sadece kelimeleri çevirmeniz yetmez. Dil grubu tamamen farklıdır. Yüklem özne geçişlerine, kurallı bir cümle kurmaya çok dikkat edin.

Eğer yeterli bir ingilizce birikiminiz yoksa bu konuda dış destek almanız daha doğru olacaktır.

Bu konuda sizler için detaylı bir arşiv hazırladık. Umarız yardımcı olur:) Sorularınızı bekliyoruz.

 

Paylaş

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
CV Örnekleri

ingilizce cv hazırlamam lazım yardım lütfen