Turistik Vize Dilekçe Örneği

0

Turistik Vize Dilekçe Örneği

Turistik Vize Dilekçe Nedir, Neden Yazılır?

Yurt dışına turistik amaçla seyahat edecek kişilerin, turistik vize talebi için yazdıkları dilekçeye turistik vize dilekçe adı verilir. Adı üzerinde gidilecek ülkeye seyahat amacıyla, vize talep etmek için yazılır.

Vize başvurusunda bulunan kişi SGK’lı çalışan ise; kişinin çalıştığı kurum ya da kuruluş tarafından, kurum antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunu beyan edilerek;  turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede kurum ya da kuruluş yetkilisinin kaşe ve imzası mutlaka bulunmalıdır.

Turistik Vize Dilekçe Nasıl Yazılır?

Turistik vize dilekçesi hangi ülkeye gidilecekse, o ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Dilekçeye, gidilecek ülkeye seyahat nedeni net olarak yazılmalı ve tur var ise tur evrakları dilekçeye eklenmelidir. Seyahat tarihleri ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair açıklama yapılmalıdır. Vize başvurusunda sunulan belgeler ile turistik vize dilekçesine yazılan ifadeler birbiri ile uyuşmalıdır.

Seyahat edecek kişi, ev hanımı ya da öğrenci ise; masrafları karşılayacak kişileri dilekçede sunmak zorundadır. Bu kişiler birinci dereceden akrabalar olabilir. (Anne, baba, çocuk, eş)

Dilekçede aynı zamanda, seyahat için gidiş ve dönüş tarihleri net olarak yazılmalı, bu süreç içerisinde başka ülkeye geçilecek ise gerekli detay belirtilmelidir.

Turistik Vize Dilekçe Nereye Teslim Edilir?

Turistik vize dilekçesi, gidilecek ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılır ve başvuru yapan kişi tarafından yine konsolosluğa elden teslim edilmelidir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir