Tüketici Mahkemesi Dilekçe Örneği

0

Tüketici Mahkemesi Dilekçe Örneği

Günümüzde birçok nedenden ötürü tüketici mahkemelerine dilekçeler verilip davalar açılabilmektedir. Ayıplı mal veya hizmet sonucunda, imalatçının hukuki sorumluluğundan doğan tazminat davası şeklinde, satış bedelinin iadesi davası şeklinde, tüketici sorunları hakem heyeti kararına itiraz şeklinde, tüketici sorunları hakem heyeti kararına karşı itiraz dilekçesi gibi birçok dava dilekçeleri verilebilmektedir.

                Tüketici Mahkemesi Dilekçesi Nedir? Neden Yazılır?

Tüketici Hakları Kanunu’na konu uyuşmazlıkların karara bağlanması ve sonuçlandırılması görevi Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri ‘ne aittir. Bu konuda görevlerin ayrıştırılması için bir sınır belirlenmiştir. 2017 Yılı Tüketici Mahkemesi sınırı 3610 TL olarak belirlenmiş, bu rakamdan daha aşağıda olan tüketici şikâyetleri ile ilgili olarak yetki ise Tüketici Hakem Heyetlerindedir.Tüketici Mahkemesi ‘ne dava açmak ya da Tüketici Hakem Heyeti ‘ne başvuruda bulunmak için bir dilekçe gerekecektir. Bu dilekçenin hazırlanması çok önem arz edecektir. Çünkü kararı verecek merciiler kişinin dilekçesi üzerinden bir karar tesis edecektir.

                Tüketici Mahkemesi Dilekçe Örneği Ne İçin Kullanılır?

Tüketicilerin almış olduğu ürünlerde, imalatçının hukuki sorumluluklarında hata olması nedeni ile Tüketici Mahkemelerine dava açılabilmektedir. Bu mahkemeler için de dilekçe yazmak gerekmektedir. Karar mercilerinin başvuru dilekçelerine oldukça önem verdiği bilinmektedir. Bu nedenle iyi bir dilekçe hazırlanmalıdır.

                Tüketici Mahkemesi Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

                Dilekçenin yazılmasında öncelikle üst kısmında yazılacak olan Tüketici Mahkemesine yazılmalıdır. Davacının kendisini tanıtması gerekir. Burada adı soyadı, T.C kimlik numarası ve varsa firma adını yazmaktadır. Daha sonra alt kısma davalının firması ve adresi yazılmalıdır. Daha sonra davanın konusunu belli eden yazı yazılmalıdır. Son olarak da davanın gereği ve açıklamaları bulunmaktadır. Dilekçe örneklerinde ıslak bir imza bulunması gerekmektedir.

                Tüketici Mahkemesi Dilekçe Örneği Nereye Teslim Edilir?

Tüketici Mahkemesi ‘ne dava açabilmek için uyuşmazlığın konusunun 2017 yılı itibari ile belirlenen 3.610 (üç bin altı yüz on) Türk Lirasının üstünde olması gerekmektedir.Tüketici Mahkemesi ‘ne hitaben yazılan dilekçede tarafların adı ve soyadı,  adresleri, uyuşmazlığın konusu ve miktarı,  deliller ve talep olarak açıkça yazılmalıdır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir