TEV Mülakat Soruları

0

TEV Mülakat Soruları

TEV Nedir? Ne İşe Yarar?

Türk Eğitim Vakfı, 4 Mayıs 1967 yılında kurulmuştur. Vehbi Koç önderliğinde kurulan vakıf, Türkiye’de eğitim hizmetleri alanında gönüllü çalışan kurumlardan biridir. Birçok kişinin bir araya gelmesiyle kurulan vakıfta, eğitimle ilgili faaliyetler gerçekleştirilmektedir.  TEV’in amaçları şu şekilde sıralanmıştır;

  • 7 – 16 yaş arası çocukların eğitim ihtiyacını karşılamaktır.
  • Türkiye Cumhuriyeti ilke ve inkılaplarına bağlı nesiller yetiştirmektir.
  • Akıllı, sağduyulu, düşünceli ve cesur bireyler yetiştirmektir.
  • Yaratıcı düşünce, farklı bakış açısı ve ufuk derinliği sahibi bireyler yetiştirmektir.
  • İnsan ilişkilerinde dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmayan bireyler yetiştirmektir.
  • Temel ilke ve değerler doğrultusunda programlar hazırlamaktır.
  • Hazırlanan programların uygulanmasını sağlamaktır.
  • Vakfın temel amacı maddi imkânsızlıklar içinde olanlara imkân ve fırsat eşitliği sağlamaktır.

TEV’de Burs Kazanmak İçin Neler Gerekir?

TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) burslarından, Türkiye sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinde öğrenim gören T.C. uyruklu, 25 yaşını aşmamış, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan, başka yerden burs almayan (KYK Bursu dâhil), örgün (birinci öğrenim) öğrencileri faydalanabilmektedir.

Bu şartlarla birlikte öğrencilerin başarısız dersinin olmaması veya genel not ortalamasının 2,50 olması, (100’lük sistemde not veren okullarda en az 65) (Not ortalaması uygun olanların en fazla 3 başarısız dersi olabilir.), hazırlık sınıfını bitiren öğrencilerin de başarılı olarak bir üst sınıfa geçmeleri ve başarılarını okullarından alınacak resmi belge ile ibraz etmeleri gerekmektedir.

TEV Mülakat Soruları

TEV mülakatında genellikle burs adayının maddi durumu, aile yaşantısı, eğitimindeki başarı durumu, idealleri, burs ile yapmak istedikleri, bursunu nasıl kullanacağı gibi sözlü bir konuşma gerçekleştirebilir. Bunun yanında kişinin geleceğinde ne olmak istediği, seçtiği meslekteki hedefleri, bu anlamdaki kendisinden sonra geleceklere yapacağı destek, nasıl bir gelecek hayal ettiği, kişisel dünya istekleri, yaşanabilir dünya hakkındaki görüşleri, mesleğinde değiştirmek istediği ve çalışmak istediği durumlar ve pozisyonlar hakkında sorular sorulabilmektedir.

TEV mülakat ekibinin kişinin maddi durumunun yetersiz olduğuna ve bu bursa ihtiyacı olduğuna kesinlikle inanması gerekmektedir. Bunun yanında kişinin başarı ortalaması da sürekli olarak takip edilmektedir.

Merak Ettiğiniz Tüm Mülakat Soruları ve Cevaplarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir