Temyizden Feragat Dilekçesi

0

Temyizden Feragat Dilekçesi

Temyizden Feragat Dilekçesi Nedir? Neden Yazılır?

İstinaf mahkemelerinin bozma kararları dışında kalan hükümlerinin tekrardan incelenmesi için taraflara bir davada hak tanınmasına temyiz adı verilir. Temyiz dilekçesi yazılabileceği gibi temyizden feragat dilekçesi de yazılabilmektedir. Bunun için tarafların bu temyize gidebilecek olan hükümlerden feragat ettiğine dair dilekçe yazması gerekir.

Temyizden Feragat Dilekçesi Ne İçin Yazılır?

Verilmiş olunan temyiz dilekçesinden vazgeçmek için temyizden feragat dilekçesi yazmak gerekmektedir. Kişiler mahkeme kararlarınca bozma kararları dışında kalan tüm hükümler için temyize gitme hakkına sahiptir. Bu haklardan vazgeçmek için de temyizden feragat dilekçesi mahkemeler verilmektedir.

Temyizden Feragat Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Temyize gidebilecek olan mahkeme hükümlerinden feragat etmek adına yazılan temyizden feragat dilekçesinin yazımında belirli kurallar yer almaktadır. Temyizden feragat dilekçesi verecek olan tarafında adı soyadı, sıfatı, T.C. kimlik numarası ve adresi yazılmalıdır. Bunun yanında karşı tarafında adı ve soyadı yazılmalıdır. Eğer dava açılan taraf bir kurum ise kurum adı dilekçede yer almalıdır. Temyizden feragat dilekçesinde gerekli olan açıklama yapılmalı ve sonuç ile istem konunun en altında belirtilmelidir.

Temyizden Feragat Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Temyizden feragat edebilmek için verilen temyizden feragat dilekçesi davanın görülmüş olduğu mahkeme başkanlığına verilmesi gerekir. Verilen bu dilekçe ile birlikte mahkeme sonucunda temyize gidebilecek olan hükümlerden ya da temyize gitme dilekçesinden feragat etme durumu ortaya çıkmaktadır.

Temyizden Feragat Dilekçesi İNDİR

Diğer Dilekçe Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir