Temmuz 2017 Memur Maaş Zammı

0

Temmuz 2017 Memur Maaş Zammı Ne Kadar?

Her yeni yılda, memur ve emeklilerin heyecanla beklediği maaş zamları, yine 2017 de kişilerin yüzünü güldürecek. Toplu sözleşme ele alınarak, yılın ikinci döneminde % 4 olmak üzere zam verilecek olan devlet memurların ve emeklilerin gözü, ilk 5 aylık süreçte enflasyonun % 6, 18 olarak değerlendirilmesinin arkasından, 3 Temmuz’ da açıklanması beklenen Haziran ayı rakamlarına çevrilmiş durumda. Temmuzda enflasyon farkı alacak olan memurlar, fiyatlar sabit kalsa bile ya da bunun yanı sıra % 3 gibi orandan daha aşağı düşse de, bu enflasyon farkı alınacak.

 Enflasyon farkı ne kadar olacak?

Toplu sözleşme dahilinde %4’ lük bir zam devlet memurları ve emekliler için verilecektir. Enflasyon farkı ise, ilk 6 aylık dönem enflasyonu için belirlenecek olan tarih 3 Temmuz olarak açıklandı. Enflasyon farkları ise 3 Temmuz 2017 Pazartesi tarihinde belli olacak.

Temmuz 2017 TÜFE ne kadar?

Tüketici Fiyat Endeksi, mayıs ayında 0,45 olarak yükseliş gösterdi. O yılın ilk 5 ayı içerisinde artış da 6,18 olarak değerlendirildi. Böylelikle de 5 aylık kesim içerisinde, maaşlarda yapılan artışta yaklaşık olarak % 3 oranında oldu.

Enflasyon farkı kesin alınacak mı?

Yapılan açıklamalara göre, 3 Temmuz 2017 tarihinde açıklanacak olan enflasyon, Haziran ayı içerisinde TÜFE ‘nin sabit kalmış olması dahilinde bile enflasyon farklı alınacağı biliniyor. Oranlara bakıldığında da enflasyon farkının yaklaşık olarak % 3,18 olacağı belirtiliyor. Eğer ki 3’ün altına düşerse bile, maaşlara yansıyacak olan enflasyon farkı ile yüzler gülecek.

Sözleşme gereğince, belirtilen enflasyon farkları ise 6 aylık dönemler ile hesaplanmaktadır. TÜFE’nin haziran ayı içerisinde, değişim oranlarının %3 ü aşması halinde, bu enflasyon farkının ödenmesi mümkün oluyor. Memurlar içerisinde bulunduğumuz ayın ilk 6 aylık döneminde ise % 3 olarak zam almış oldukları bilinenler arasında.

Temmuz 2017 Memur Maaş Zammı

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir