Telefon Mülakatlarında Yapmanız Gerekenler

0

Telefon Mülakatlarında Yapmanız Gerekenler

Telefon Mülakatlarında Yapmanız Gerekenler

İş alım süreçlerinde şirketler çeşitli mülakatlar uygular ve bunlardan biri de telefon mülakatları olmaktadır. Telefon mülakatlarında başarılı olmak için yapılması gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır. Bu mülakatlarda genel olarak aday hakkında bilgiler alınır ve adayın konuşma becerine bakılır. Ayrıca mülakat aniden gerçekleşebilir yani başvuru yapılan şirket tarafından hiç beklemediğiniz bir anda aranabilirsiniz. Peki, telefon mülakatlarında yapmanız gerekenler nelerdir? hiç düşündünüz mü? gelin bu konuda daha yakından bakalım ve telefon mülakatlarına karşı hazırlı olmanıza yardımcı olalım.

Telefon mülakatlarında yapmanız gerekenler nelerdir?

İK yöneticilerin etkilemeniz adına size sunulan ilk fırsatlardan biri telefon mülakatlarıdır. Ayrıca telefon mülakatları yüz yüze mülakata çağrılmanız adına dikkatli olmanız gereken bir aşamadır. Telefon mülakatlarında başarılı olmak için ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus ses tonuna dikkat etmektir. Bunun yanında karşı tarafa kendinizi tam olarak anlatmalı ve konuşma sırasında kekeleme ya da yanlış sözcük kullanımlarına dikkat etmeniz önemlidir.

Diğer yandan panik olmamaya özen göstermeli ve her an aranacağınızı bildiğiniz için strese girmemek adına provalar yapmalısınız. Bunun yanında özgeçmişinize dair vereceğiniz yanıtlar ve diksiyonu düzgün şekilde bunu anlatışınız başarılı olmanızda etkili olacaktır.

Mülakat sırasında şunlara dikkat edin!

  • Yanınızda not almak için kalem ve kağıt bulundurun.
  • Görüşme sırasında ne kadar ilgili ve meraklı olduğunuzu gösterin.
  • Konuşma aralarında su içmeye özen gösterin.
  • Karşıdaki kişiye nazik olun ve resmiyeti elden bırakmayın.
  • Sorulara verdiğiniz cevapları fazla uzatmayın, kısa cevaplar vermeye dikkat edin.
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir