Taşeron Kadro Alırsa Maaşı Ne Kadar Olur?

0

Taşeron Kadroya Geçerse Maaşı Ne Kadar Olur?

Kamu kurumları ve belediyede taşeron işçi olarak çalışanlar kadroya alım süreçleri devam ederken en çok merak edilen soru ne kadar maaş alacakları hakkındadır. İstihdam edilecek kurumlara belirtilen süreler arasında başvuru yapan işçiler hakkında gerekli incelemelerin ve sınavın yapılmasından hemen sonra kadroya geçme hakkı kazananların ismi kesin liste ile ilan edilecek.

 Taşeron Ne İş Yaparlar Ve Görevleri Nelerdir? Nerelerde Çalışırlar

Taşeron işçilere devlete bağlı kurumlarda ihtiyaca binaen temizlik görevlisi, büro personeli, aşçı, güvenlik, hastane personeli gibi çeşitli hizmet alanlarında çalışmaktadırlar. Yeni yasaya göre verilen kadrolar ile taşeron çalışanlar özel sözleşmeli personel statüsünde yaptıkları işi devam ettirecekler. Bir nevi taşeron firmadan ayrılıp devlet güvencesi altına girecekler. Taşeron firmasıyla yapılan sözleşme artık devlet ile 3 er yıllık olarak yapılacak olup kadroya geçmek için memurların atanabilmesi için gerekli şartları taşımaları istenecek.

Taşeron Ne kadar ücret alacaklar?

Aynı işi yapmaya devam edecek olan taşeron çalışanların alacağı ücret ise değişmeden mevcutta aldıkları ücret üzerinden maaşlarını almaya devam edeceklerdir. Yeni yasayla kadroya geçen Taşeron çalışanların maaşına 52 günlük ikramiyede ekleniyor. Böylece iki maaş ücretine yaklaşan fazla ücret almış olacaklar.

Taşeron çalışanlar ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise kadroya geçerlerse tayin haklarının olup olmayacağına ilişkin bilgi. Kadroya geçen taşeron çalışanlarının tayin hakkı olmayacaktır.

Yani taşeron çalışanlar başlangıçta mevcut şartlarla kadroya alınacaklar. İleriki zamanlarda toplu iş sözleşmesi ile pazarlık hakkına sahip alabilecekler.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir