Sürücü Sertifikası

0

Sürücü Sertifikası

Sürücü Sertifikası Nedir?

Sürücü kursları tarafından yapılan sınavlar da başarılı olan bireylere verilen belgedir.

Sürücü Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifikaya sahip olmanın ilk şartı belgeyi vermeye yetkili bir sürücü kursuna kayıt yaptırmaktır. Devamında yapılan sınavlarda başarılı olmak, direksiyon kursunu geçebilmek gelmektedir. Sürücü sertifikası vermeye yetkili kurum Millî Eğitim Bakanlığı olup sertifikanız gerekli onaylanmayı buradan almaktadır.

Sertifikayı Almak İçin Gerekli Şartlar?  

Ehliyet sınavını kazanan bir sürücü adayına gitmiş olduğu sürücü kursu tarafından Millî Eğitim Bakanlığı onaylı sürücü sertifikası (ehliyet sertifikası) düzenlenip teslim edilir. MEB onaylı belgenizi almak için öncelikle ehliyet sınavından başarılı olmalısınız. Ayrıca sürücü olur sertifikasını mutlaka ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekmektedir. Sürücü sertifikası ehliyet yerine geçmemekte ve bu belgeyle (sürücü sertifikası) trafiğe kesinlikle çıkmamalısınız. Sürücü belgesiyle trafiğe çıkmanız durumda trafik tarafından para cezasına çarptırılırsınız.

Sürücü Sertifikası Almak Ücretli Midir?

Sertifika almanız için gerekli şartlar tamamlandığın da belgenizi teslim almadan belirli bir dosya masrafı ödemeniz gerekmektedir.

Sertifika Kaç Günde Alınır?  

En merak edilen sorulardan biri budur. Direksiyon sınavını başarılı bir şekilde geçtiyseniz süreciniz başlamaktadır. MEB tarafından belgeleriniz onaylanıp teslim edilmektedir. Tahmini bir süre verecek olursak. Tahmini olarak 1 hafta içinde sertifikanız hazırdır.

Sertifika Almak İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Ehliyet alabilme şartlarına sahip her birey sürücü sertifikası alabilmektedir. 2018 ehliyet alma yaş sınırına uyuyorsanız, sertifikanıza kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir