Sunumda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0

Sunumda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Sunumda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Herkes kendi imkanlarına gore çeşitli sunumlar hazırlayabilmektedir. Ancak etkili ve hedef kitlenin ilgisini çekecek bir sunum hazırlamak için birtakım kriterlere uyulması ve bazı hataların yapılmaması gerekmektedir. Bu nedenle sizler için sunumda nelere dikkat etmek gerekir? bunlara yakından bakacak ve birtakım basit hataları yapmamanız için yardımcı olacağız.

Sunum yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sunum yaparken dikkat edilmesi gereken birçok unsure bulunmaktadır. Bunlardan ilki sunum için gerekli ön hazırlığın yapılmasıdır. Sunum içeriği hangi konu ile ilgiliyse o konuda önceden bir hazırlaık yapmak konuya daha fazla hakim olunmasına imkan tanımaktadır. Ayrıca hazırlık sürecinde farklı kaynaklardan yararlanmak ve bu kaynaklarda yer alan bilgileri harmanlamak öncelikli bir husustur.

Sunum yapan kişinin öncelikle kendisi hakkında bilgi vermesi ve bunun ardından ilgili konuya geçmesi gerekmektedir. Ardından sunum konusu hakkında bilgi vermesi ve sunumu  en iyi şekilde anlatacak cümleleri seçmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü karmaşık cümlelerden meydana gelen sunum içeriği hedef kitleyi sıkabilir ve sunumda kopmasına neden olabilir.

Bunların yanı sıra sunum esnasında genel olarak vücut dilini kullanmaya özen göstermek önemlidir. Bu durum sunumu anlatan kişinin dinleyiciler ile sürekli etkileşim içerisinde olmasını sağlar ve kişinin dikkatleri kendi üzerine toplaması adına etkili bir sunum tekniği olmaktadır. Ayrıca sunum esnasında içerikler ile eş zamanlı anlatım yapılması gerekmektedir. Yani ekranda başka bir konu yer alırken sunumu anlatan kişinin daha önceki konular hakkında konuşma yapması yanlıştır. Sunumu anlatan kişinin dinlyecilerden gelen sorulara karşı etkili cevaplar vermesi ve gereksiz ayrıntılardan kaçınması da göz ardı edilmemesi gerekenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir