Sunum Hazırlama ve Uygulama Yöntemleri

0

Sunum Hazırlama ve Uygulama YöntemleriSunum genellikle iş hayatında karşımıza çıkabilmektedir. Sunum yapma fikri çoğunlukla tüm çalışanları strese sokabilir ancak stres ve tereddüt yaşamadan rahat olabilmek sunumun başarılı geçmesinde en büyük etkendir.

Bir sunumu yaparken, öncelikle hitap edeceğiniz kişilerin kimler olduğunu, iş seviyelerini ve sayı olarak kaç kişi olduklarını bilmek, sizi sunuma hazırlanırken büyük ölçüde rahatlatacaktır. Ne yapacağını bilmek, konuya hakim olmak, sunumu en doğru şekilde hazırlamanıza katkı sağlayacaktır. Sunumda konuyla alakalı anahtar ve dikkat çekici kelimeleri kullanmak, dinleyicinin ilgisini çekecektir.

Sunumda fazlaca yazı bulunması genellikle dinleyenleri sıkar. Bu nedenle sunumda az yazı ve bol görsel kullanmak önemlidir. Ayrıca sunumun konusunu fazla geniş tutmak ilgiyi azaltacağı için sunumu anlatırken önemli noktaları vurgulamak daha yararlı olacaktır.

Sunumu anlatırken, sadece sunuma bakarak, orada yazan cümlelere bağlı kalmak iyi değildir, bu nedenle sunumu biraz daha sohbet havasında götürüp, dinleyicilerle gerek sözlü dialog gerekse göz teması kurmaya önem gösterin.

Konuşurken vurgulamalara dikkat edin ve ses tonunuzun alçalıp, artmasını sağlayın böylece ilgisi dağılanların ilgisini bir anda çekmiş olabilirsiniz. Doğal bir görüntü sergileyin ve bu doğallığı sağlayabilmek için, sunumu yapmadan önce bol bol prova yaparak sunuma hazırlanın.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir