Subay Maaşları 2017

0

Subay Maaşları Ne Kadar?

                Silahlı Kuvvetler de hizmet vermekte olan Subay, Asteğmen’ den başlayarak, General rütbesine kadar yükselme şansı bulunan asker olarak tanımlanması mümkündür.

Subay ne iş yapar?

                Subaylar, rütbelerine göre farklı çalışma alanlarına sahiptir. Her ne kadar her biri askeri rütbe olsa da, bazı sorumlulukları ele alındığında, aldığı görevlerde de farklılık görebilmek mümkündür. Hizmet yılları her rütbeye göre değişiklik gösteriyor. Asteğmen olarak 1yıl, teğmen olarak 3 yıl, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı olarak 6 yıl görev alırken, yarbay olarak 3 yıl görev almaktadır. Sonrasında ise 6 yıl kadar albay olarak çalıştıktan sonra da, Tuğgeneral rütbesini takmaktadır.

Subay nerelerde çalışır?

                Türk Silahlı Kuvvetleri’ ne bağlı olarak, ihtiyaç duyulan sınıflarda çalışmaları mümkündür. Genel olarak komutanlıklarda görev alırken, yine dış çevre de hizmet verdikleri bilinir.

Sizlerde Subay Olmak İstiyorsanız bu bilgiler işinize çok yarayacak:

Rütbelere Göre Subay Maaşları Ne Kadar

Yine tüm mesleklerde olduğu gibi, hizmet yılı ve rütbeye göre subay maaşlarında da değişiklik görmek mümkündür.

Örnek olarak;

  • 4 yıllık üniversite mezunu olan kişilerin, asteğmen olarak göreve başlaması halinde, yaklaşık olarak 1 yıl boyunca askerlik süresince, ortalama olarak 3800 TL gibi bir maaşa sahip olmaktadırlar.
  • Bu rütbenin bir üst rütbesinde görev alan kişiler ise teğmen olarak tanımlanırken, teğmen maaşları da 4000 TL gibi bir maaşa denk gelmektedir.
  • Bunun arkasından ise yine subaylık rütbesi olan üsteğmen, teğmenden yaklaşık 300 TL daha fazla alıyor.
  • Bir üst rütbe olan yüzbaşı ise 4500 TL gibi bir rakam alırken, binbaşı 4799 TL ve yarbay da 5600 TL gibi bir maaş alıyor denilebilir.
  • Yüksek rütbe olan albay ise 6499 TL gibi bir maaş ile görevini yapmaktadır.

Bu tutarlar, belirlenmiş kurumlarca değişiklik gösterebileceğinden, her yıl güncel maaş bilgilerine göz atmakta fayda var.

2017 Teğmen Maaşlarını Öğrenmek İçin Tıklayınız!

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir