Stenograf Yardımcısı Maaşı

0

Stenograf Yardımcısı Maaşı

Stenografi, hatiplerin konuştukları kelimelerin hızlı bir sistemle yazıya dökülmesi için harfleri ve noktalama işaretlerini kullanılmadan sembol ve kısaltmalarla yazıya dökülme sistemine verilen addır. Kelime anlamı dar yazmadır.

Stenograf Yardımcısı Ne İş Yapar?

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görev yapan stenograflar meclisin genel kurul toplantılarında, komisyonlarda, başkanlık divanı toplantılarında konuşmaları steno stili ile yazıya döker. Çok hızlı bir yazıya dökme sistemidir. İki dakikada beş yüz kelime sembollerle yazıya geçmektedir.

Stenograf Yardımcısı Görevleri Nelerdir?

Türkçede kelimeler eklerini kelime sonuna almalarından dolayı Türkçeye uygun steno daktilosu tam olarak yetkin özelliklere sahip olmadığından meclis personeli olan stenograflar kağıda manuel olarak steno yöntemi kullanarak yazmaktadırlar.

Stenograf Yardımcısı Nerelerde Çalışabilir?

Meclis kendi bünyesinde verdiği eğitimlerle kendine stenograf personeli sağlamaktadır. Oldukça iyi maaş alan bu meslek grubundaki kişiler kadrolu olarak mecliste çalışma imkanı bulmaktadırlar. En az bir yıl süren eğitiminde kursiyerlerine eğitimi boyunca ayda bir asgari ücret verecektir. Sınavla aldığı yardımcıları gerçeğe aykırı beyanda bulunmuşlarsa başvuruda ilişikleri kesilir. Kursa devam zorunludur ve kurs sonunda sınav peşinden de mülakat yapılarak yardımcılar seçilir. Zaten kursa başvuru şartlarında ise kamu personeli seçme sınavındaki a grubu kadrolara yönelik şartlar bulunmaktadır.

Stenograf Yardımcısı Ne Kadar Maaş Alır?

  • Net maaş: 3.710 TL
  • 666 sayılı KHK ya göre ödenecek maaş: 2.480 TL
  • Yıllık ortalamalara göre hesaplanmıştır 50 TL yüksek ve ya düşük opsiyon payı vardır.

Stenograf Ne İş Yapar? Tıkla, Öğren!

Stenograf Yardımcısı

Stenograf Yardımcısı

Haftada kaç Saat Çalışır?

40

Stenograf Yardımcısı

Ayda kaç Saat Çalışır?

130-140
Mesai var mı? Esnek Çalışma Saatleri
Aktif Maaş 3440 TL (temmuz 2017)
Prim 0 TL
Verilen Zam 275 TL (%9)
Vergi Dilimi 20% (temmuz 2017)
Toplam Ele Geçen 3710 TL (Ocak 2018)
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir