Stajyer Maaşı 2018

0

Stajyer Maaşı 2018

Stajyerler ne iş yapar?

Stajyerler lise ve üniversite son sınıfında bulunan bireylerdir. Ülkemizde meslek lisesi okuyan öğrencilerin staj yapması zorunlu hale getirilmiştir.

Stajyerlerin görevleri nelerdir?

Stajyerlerin temel görevi okuduğu mesleği yakından ve uygulamalı bir şekilde görebilmektir.

Stajyerler nerede çalışabilir?

Staj yapan arkadaşlarımız kendi bölümünün iş yerlerinde stajyer olarak iş hayatına başlarlar. Devlet tarafından belirli bir gelir kaynağı sağlanan stajyerlere daha genç yaşta para kazanma kendi ayaklarının üzerinde durabilme imkânı sağlanmaktadır.

Stajyer ne kadar maaş alır?

Bildiğiniz gibi meslek liselerinde okuyan öğrenci arkadaşlarımız zorunlu olarak staj yapmaktadır. Öğrencilerin staj yaptığı işyerleri tarafından belli bir maaş ödenmesi zorunluluğu getirilmiştir. Stajyer maaşı 2018 ne kadar gibi birçok soru geldi. 2018 yılı stajyer maaşı asgari ücret tutarına göre belirleneceği söylendi.

2018 yılı net asgari ücreti 2017 yılına oranla ortalama yüzde 4-5 oranında artacağı tahmin edilmektedir. 2018 Ocak ayından itibaren asgari ücreti ortalama 1500 lira civarlarında olacaktır. Eğer aksi bir durum olmazsa 2018 stajyer maaşının asgari geçim indirimi hariç 410 lira olması bekleniyor. Öğrencilere ödenecek tutarın 400 liradan aşağı olması imkânsız ötesindedir. Stajyer öğrencilerin asgari geçim indiriminden yararlanması imkânsızdır. Bunun sebebi ise stajyer öğrencilerin gelir vergisinden muaf tutulmasıdır. Ödenecek tutarın bekâr işçiler için asgari geçim indirim tutarı eklenmeden yüzde 30’udur.

Stajyer maaşına iş yerlerinin de etkisi bulunmaktadır. Devlet tarafınca stajyerlere verilecek olan tutar iş yerindeki çalışan stajyer öğrenci sayısına da bağlıdır. 20’den az stajyer öğrenci çalıştıran iş yerlerine devlet 2/3 olarak etki etmektedir. Yani devlet 20 kişiden az işçi çalıştıran kurumlara maaş desteği olarak 2/3 oranında destek vermektedir. Bazı iş yerlerinde ödeme yapılmadığı için ve stajyer öğrencilerin sayısının 20’den az olması maaşın az gelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden staj yapacağınız kurumları incelemeli ondan sonra staj başvurusu yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Diger Mesleklere Dair Tum Maas Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Stajyer Haftada kaç Saat Çalışır? 40
Stajyer Ayda kaç Saat Çalışır? 130-140
Mesai var mı? Esnek Çalışma Saatleri
Aktif Maaş 498 TL (temmuz 2017)
Prim 0 TL
Verilen Zam 24 TL (%5)
Vergi Dilimi 20% (temmuz 2017)
Toplam Ele Geçen 533 TL (Ocak 2017)
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir