Stajınızı Özgeçmişinizde Belirtmenin En İyi Yolu

0

Stajınızı Özgeçmişinizde Belirtmenin En İyi Yolu

Staj gerçek hayattaki iş tecrübeleriniz ya da işinizdeki kazandığınız deneyimleri için önemli bir noktadır. Kısacası iş hayatınıza atılmadan önceki öğrenme yolculuğunuzdur.   Fakat iş hayatınızdaki çalışmalarınızın detaylarını öz geçmişinize dâhil etmenize rağmen iş görüşmesine çağrılmıyor ya da mülakat davet edilmiyorsanız, özgeçmişinizi hazırlarken yanlış yaptığınız şeyler var demektir.

  Özgeçmişinizi Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin

Yanlış hazırlamış olduğunuz özgeçmiş işinizdeki potansiyelinizi ve deneyimlerinizin işverene yeteri kadar kanıtlamamanıza sebep olur.   İşverene  işinizdeki potansiyeli ve deneyimlerinizi yeterince kanıtlayabilmek için staj deneyimleriniz ve çalışma becerilerinizi özgeçmişinizde en iyi ve kaliteli bir şekilde tanımlayarak, hızlı bir şekilde mülakata davet alabilirsiniz. Bunun için de;

  • İşinizdeki öğrendiklerinizi mutlaka not edin. Yani gördüğünüz staj esnasında neler öğrendiğinizin ve gördüğünüzün listesini yapın. Özellikle karşılaştığınız zorluklara Nasıl çözüm sunduğunuzu ve bunun işinize nasıl yansıdığınız ve işveren ya da meslektaşlarınızın size verdiği önemli detayları tek tek not edin.
  • Hikâyelerinizin hepsini yer vermeyin.  İş hayatında örendiklerinizin hepsini özgeçmişinize eklemekle istekli olmayın. Çünkü bildiğimiz gibi işverenlerin yeterince zamanı olmadığı için hepsini gözden geçirmek istemez. Sadece işveren için önenmeli olan ve mesleğinizle alkali becerilerinizi ekleyerek kısa not tutun.
  • Faydalı eylem ve becerilerinizi belirterek iş tanımızın hazırlayın. Bu konuda net olmanız gerekmektedir. İş tanıtımı hazırlarken işverene vasat gelecek kelimeler kullanmaktan kaçınızı. Acıkmalar kısmında becerilerinizi ve deneyimlerini çok spefisik aktarın.  Özgeçmişinizde deneyimlerinizi anlatırken, söz konusu, yardımcı okunan veya katkıda bulunan gibi vasat cümleleri yerine “liderlik edilmiştir” “başlatılmış” ya da “tasarlanmış” gibi etkileyici eylemler kullanın.
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir