Sosyoloji bölümü mezunları nerelerde çalışabilir?

0

 

Sosyoloji bölümü mezunları nerelerde çalışabilir?Sosyoloji bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Sosyoloji bölümünden mezun olan kişiler sosyolog ünvanını alır. Ve sosyoloğa kelime anlamı olarak bakacak olursak, insan toplulukları ve toplumsal kurumlar, bunların kökenleri gelişmesi, ne işe yaradıkları ve birbirleri arasındaki ilişkiyi inceleyen, bunlarla ilgili araştırma yapan ve tavsiyelerde bulunan kişilerdir.

Sosyolog olarak görev tanımlarını incelersek, tarihsel belgeleri incelerler, insan topluluklarının kökenlerini, gelişmelerini, yaşam tarzlarını ve sosyal davranışlarını araştırır bunların aile, din, eğitim gibi kavramlarını inceler, bulduğu bulguları değerlendirir toplumsal sorunları saptar ve bilimsel bir yaklaşımla çözümler üretirler. Genelde tarihi belgeleri kullanırlar ancak bunun dışında günümüz toplumunu incelerken anketler, görüşme kayıtları herhangi basılı kaynakları da kullanabilirler. Bir sosyologdan, toplumsal olaylara meraklı olmasının yanı sıra, sözel akıl yürütme becerisine sahip olması da beklenir. Peki, sosyoloji bölümü mezunları nerelerde çalışabilir? Bakalım.

Sosyoloji bölümü mezunları çalışma alanları

Sosyologlar, Devlet Planlama Teşkilatı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi kamu kuruluşları ile özel sektör kurum ve kuruluşlarının ilgili birimlerinde ve yayın kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Tabi kamu kurumlarında çalışabilmek için KPSS sınavında yeterli puanı da almak gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/ açılacak olan Ortaöğretim alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayan sosyoloji mezunları Felsefe, Öğretmenlik meslek Bilgisi Dersleri alanlarında öğretmenlik yapabilirler.

Sosyoloji Bölümünde okuyanlar için önerdiğimiz CV Örnekleri

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir