Sosyal Hizmetler Ne İş Yapar

0

Sosyal Hizmetler Ne İş Yapar

Sosyal Hizmetler Çalışanı Nasıl Olunur

Sosyal hizmetler ne iş yapar sorusu çokça sorulmaktadır. Sosyal hizmetler personeli olabilmek için 4 yıllık lisans programı okumak gerekmektedir. 4 yıllık fakülte mezunu olanlar sosyal çalışmacı ya da sosyal hizmet uzmanı olarak unvanı ile işe başlamaktadır. 2 yıllık sosyal hizmetler okuyanlar ise sosyal tekniker unvanını alır. Dikey geçiş yaparak 2 yıllık daha örgün öğretimden bir bölüm daha okumaları gerekmektedir.

Sosyal Hizmetler Okuyanlar Ne İş Yapar

Lisans eğitimi okuduktan sonra isterlerse üniversitelerinde kalarak, doçent, profesör olma imkânına sahiptirler. Yaşlıların bulunduğu huzur evlerinde, kimsesiz çocukların bulunduğu yetiştirme yurtlarında çalışabilmektedirler. Yardıma ihtiyacı olan insanlara para, gıda ve diğer yardımların yapılması için gerekli hizmetlerin geliştirilmesini sağlar ve kaynak bulmak için araştırma yapar. Çocuk bakım evlerinde, kreşlerde, gündüz bakım evlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, ceza evlerinde, çocuk ıslah evlerinde, emniyet çocuk bürolarında görev yaparlar.  Kendi kreş ve gündüz bakım evlerini açarak işlerini yapabilirler. Sosyal hizmetler personeli olarak bir süre ülkemizde görev yaptıktan sonra dış devlette de çalışma imkânı yakalar.

Sosyal Hizmetler Çalışanı Olmak İçin Gereken Vasıflar

Sosyal Çalışmacı Olabilmek için akademik yeteneğe sahip olmak, kişisel ve toplumsal sorunlara ilgili olmak, ikna kabiliyeti yüksek olmak, empati kurabilmek, liderlik özelliklerine sahip olması gerekir. Sosyal hizmetler eğitimi almış iyi bir İngilizceye sahipse birçok ülkede nitelikli göçmen statüsü ile iş imkânına sahip olur. Sosyal hizmetler personeli kadın sığınma evlerinde kalan kadınlarının ihtiyaçlarının belirlenip karşılanmasını da sağlamaktadır.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir