Sosyal hizmet bölümü mezunları nerelerde çalışır?

0

Sosyal hizmet bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Sosyal hizmet bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Sosyal hizmet bölümü mezunları ekonomik, sosyal veya kültürel yönden sıkıntı içinde olanların ki bunlar kişi veya grup hatta topluluk olabilir, sorunlarını tanımalarını ve çözümlemelerinde onlara yardımcı olmalarını sağlayan kişidir. Sorunlu kişilerin çevrelerinden olanaklarından nasıl faydalanacağını da gösterirler. Bu konuda eğitim alırlar ayrıca araştırma yaparlar.

Üniversitelerin sosyal hizmet bölümünden mezun olan kişiler sadece bu işi yapabilir. Her üniversitede bu bölüm bulunmaz. Mezun olduğunuzda çalıştığınız kurumda yönetici, araştırıcı, planlayıcı veya uygulayıcı olarak görev alabilirsiniz. Bu tamamen sizin işi hangi açısından sevdiğinize bağlı.

Peki, bu kadar güzel ve faydalı bir işi meslek haline getiren sosyal hizmet bölümü mezunları nerelerde çalışabilir?

Sosyal hizmetlilerin çalışma alanları

Sosyal hizmetlilerin iki seçeneği vardır. Kamu ya da özel sektör olarak. Kamuya baktığımızda sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığında, iş ve işçi bulma kurumunda, SGK merkezlerinde, sosyal hizmet il müdürlüklerinde görev alabilirler. KPSS puanıyla buralara atanırlar. İstihdamı yüksek olan bir bölümdür.

Özel sektöre geldiğimizde ise yine aynı şekilde kurumlarda çalışırlar örneğin, huzurevlerinde yaşlıların bakımında ve ilgilenilmesinde, kör ve sağırların okullarında, rehabilitasyon merkezlerinde.

Bunların dışında kendi iş yerlerinin sahibi olmak isterlerse bu bölümden mezun olanların özel kreş, gündüz bakımevi ve huzur evi açma hakları vardır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir